Zavrieť

Porady

nelegálna prístavba časti domu

Na pozemku v mojom vlastníctve postavil sused akýsi múr na ktorý umiestnil časť strechy pokračujúcej od strechy jeho domu. Múr oprel o bočnú stenu môjho rodinného domu vo výške dvoch tretín prízemia a rovnako tak aj strechu umiestnenú na ňom. Na stavebný úrad som podala podnet na odstránenie tejto stavby, či časti stavby nakoľko neustále pri väčších dažďoch dochádza k vlhnutiu bočnej steny domu. Môj podnet bol zamietnutý. Stavba, resp. jej časť je naozaj postavená na mojom pozemku, avšak v katastri nie je zakreslená. Táto časť stavby nebola súčasťou stavebného povolenia ani kolaudačného konania a ani súčasťou povolenia výstavby plota ktorý postavil pred domom. . Sused túto stavbu, či prístavbu, či ako to mám nazvať neviem, keďže 1,5 m od obecného chodníka a asi 60 cm od protipožiarneho múru ktorý oddeľuje naše nehnuteľnosti má postavený dom a pred ním postavil asi 90 cm a 1,5 m dlhý múrik tiahnúci sa súbežne s bočnou stenou môjho domu pričom od bočnej steny môjho domu je asi 60 centimetrový pozemok ktorý je v mojom vlastníctve. Čo robiť, ak pozemok na ktorom postavil túto neoprávnenú časť stavby je síce v mojom vlastníctve, ale v katastri nie je zakreslená, teda pre úrady neexistuje a nemám ako preukázať jej existenciu aj keď v skutočnosti existuje.
Moje otázky: 1/ ako sa dá definovať taká stavba, ktorá je pristavená pri dome, ale v podstate nespĺňa žiadnu funkciu okrem odvodu zrážok zo strechy ?
2/ vyžaduje sa na takúto stavbu vôbec stavebné alebo iné povolenie, alebo si to mohol dovoliť postaviť bez akéhokoľvek povolenia?
3/ mám si dať vypracovať geometrický plán v ktorom bude táto časť nelegálnej stavby zakreslená, alebo požiadať kataster o opravu chyby, že predmetná časť nelegálne postavenej stavby nie je v operáte zakreslená a teda skutočný stav nesedí so stavom evidovaným?
Preštudovala som si už snáď celý internet, avšak podobný problém nerieši ani jedna stránka Googla a ani Porady. Vie niekto odpoveď na moje otázky, ja som v oblasti stavebníctva a katastra úplný laik. Vďaka
Naposledy upravil lihim : 14.09.15 at 19:09
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    lihim Ja by som aj búrala, ale ... zákony tejto skorumpovanej krajiny ma nepustia

    lapejko je offline (nepripojený) lapejko

    živnostník remeselník lapejko
    ale figu, zavolať geodeta, ten zakreslí nový geometrický plán a vloží sa do katastra...
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    lihim Ten geometrický plán musí byť vypracovaný na celý pozemok, alebo stačí geometrický plán priebehu hraníc medzi pozemkom so susedom-stavebníkom?
    misoft Môj názor - celý pozemok. Takto bude hneď jasné odkiaľ pokiaľ je tvoje. A toto potom otrepať stavebnému úradu o gebuľu. A keď to nepomôže - obrátiť sa na vyšší stavebný úrad....
    A keď to už bude jasné, výzva susedovi, aby stavbu odstránil - ak neodstráni, súd, ktorý (ak vyhráš) vydá nariadenie na odstránenie stavby. No a potom - už len búracie povolenie na odstránenie nelegálnej stavby na náklady suseda - prizvať stavebný stroj LK30C a veselo do toho.
    lapejko ja som to nepochopil správne...radil som ako zlegalizovať, nie likvidovať...
    lihim Ďakujem
      zbaliť

    nelegálna prístavba časti domu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.