Zavrieť

Porady

Manko a náhrada škody -objektívne posúdenie spôsobenia manka

Máte prosím skúsenosti ohľadom MANKA ?


1., osobne som zaraďovaný na rôzne strediská - prevádzky. V prípade spôsobeného manka ( spoločná hmotná zodpovednosť ) budem platiť manká za všetky prevádzky? A akým spôsobom mi preukážu manko keď som na prevádzkach niekedy 3-5 dní, niekedy dva týždne a podobne.
Ako zamestnávateľ postupuje v takomto prípade, resp. ako by mal správne postupovať a ako sa ja môžem brániť ?

2., Do manka sa započítava aj krádež tovaru ?

3., Dôkazne bremeno ohľadom manka je na mne ? Lenže ja nemám možnosti sa nejak brániť keď že nemám žiadne podklady v rukách, faktúry, dodacie listy, príjemky a podobne. Príjem tovaru robí hoci kto z personálu, takže nikde nie je záruka, že skutočne tovar všetok reálne prišiel podľa dodacieho listu a či bol správne prijatý, či boli odpisy riadne vykonané, ktoré robí tiež hoci kto z personálu a podobne.
Môžem si vyžiadať podklady ? Lebo naozaj fyzicky ( podklady ) nemám.

4., U zamestnávateľa je veľká fluktuácia pracovník odíde bez toho aby sa robila inventúra a zas ďalší príde bez inventúry. Zamestnaný sme na trvalý pomer ale sú medzi nami aj brigádnici ktorý tiež majú hmotnú zodpovednosť, ale prichádzajú a odchádzajú bez inventúr, bez zistenia reálneho stavu, takže manko zostane na nás - stálich zamestnancov.

5., Zamestnávateľ nemá dobre zabezpečenú ochranu tovaru, sú kamery v každej prevádzke cca 5-6 kamier, ale sú nám hold platné, nakoľko krádež priamo nevidíme a ak by sme uvideli nemáme možnosť zlodeja zastaviť. Nakoľko sme za predajným pultom, ak chcem naháňať zlodeja musím najprv obehnúť predajný pult, zamknúť predajňu a až potom môžem prenasledovať zlodeja.
Ale je to moja povinnosť ? Veď zlodej mi môže spôsobiť ujmu na zdraví.

6., Robia sa inventúry pri ktorých vždy nie sme, inventúry robia zamestnanci čo majú službu a brigádnici z pracovnej agentúry .

7., Platia nejaké normy na odpisy ? Alebo normy na krádež ?

8., Ako sa mám teda osobne brániť ?????
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Manko a náhrada škody -objektívne posúdenie spôsobenia manka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.