Zavrieť

Porady

Ako postupovať pri spätnej oprave mzdy, odvodov a dane zamestnanca z dôvodu spätne priznaného invalidného dôchodku?

V dvoch mesiacoch roku 2013 som zamestnávala zamestnanca, ktorému bol teraz, v roku 2015 spätne priznaný invalidný dôchodok od roku 2012. Do zdravotnej poisťovni musím podať aditívne alebo opravné mesačné výkazy. Preplatok si mám započítať, alebo vyžiadať zo zdravotnej poisťovni na základe žiadosti. Čo ďalej s preplatkom zamestnanca? Ako postupovať pri oprave základu dane zo závislej činnosti zamestnanca?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    SOMI Trenčín, spol. s r.o.
    Zamestnancovi vrátite poistné a z hľadiska dane je to zdaniteľný príjem v aktuálnom mesiaci. Čiže dane neopravujete, daň sa rieši v mesiaci, kedy poistné vraciate.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Nikollka Ďakujem.

    Zamestnancovi pošlem preplatok na poslednú známu adresu. Ale čo v prípade, keď preplatok neprevezme a vráti sa mi späť?
    Jana Motyčková Účet nemáte? Ak sa vráti späť necháte to v depozite.
    Nikollka Ďakujem.
    dada 1 Janka takýto postup platí aj za r.2023 Opravné prehľady na DÚ sa nepodávajú? Ďakujem
    Jana Motyčková Stále to platí. § 5 ods. 1 písm. i) zákona č. 595/2003 Z.z.
      zbaliť

    Ako postupovať pri spätnej oprave mzdy, odvodov a dane zamestnanca z dôvodu spätne priznaného invalidného dôchodku?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.