Zavrieť

Porady

Pozastavenie živnosti?

Dobrý deň, mám otvorenú živnosť od 01.01.2014, využila som aj príspevok z UPSVaR, kde je podmienkou nepretržité prevádzkovanie živnosti 3 roky, v mojom prípade do konca roka 2016. Chcem sa však opýtať, ak by som teraz otehotnela a išla na materskú dovolenku v júli 2016, môžem živnosť nechať plynút s tým, že pol roka by platil za mňa odvody štát?
veronikasad aký príjem=tržby si mala v roku 2014 : Si od 1.7.2015 povinným platitelom odvodov do SP ? Aký príjem=tržby predpokladáš za rok 2015 ?
Soňa 24 Príjem v r. 2014 som mala cca 10.tis. €, od 01.07. platím odvody do SP, môj príjem v r. 2015 bude približne taký istý
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ťažko jednoznačne odpovedať, keď ešte nie si tehotná a nevieme obdobie materskej dovolenky. Tak len všeobecne...

    1, Počas poberania materského - ak ti naň vznikne nárok, lebo potrebuješ 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch - nebudeš platiť odvody do zdravotnej ani sociálnej poisťovne.

    2. Po skončení poberania materského, ak ti bude trvať povinná registrácia v SP (tá z príjmu roku 2015 bude trvať do 30.6.2017), odvody do SP platiť nebudeš len v prípade, že podpíšeš čestné prehlásenie, že živnosť nebudeš vykonávať osobne. Ak máš napr. predajňu a zamestnanca, tak je to OK. Do zdr.poisťovne budeš platiť preddavky ako poistenec štátu - zo skutočného vymer.základu, ak je nižší ako minimálny (zistíš z RZZP za rok 2014, resp. 2015)
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Soňa 24 rozumiem, 270 dní mať budem keďže odvody platím od 01.07. a tehotná ešte ani nie som, ale moja otázka bola, či mi môže živnosť pokračovať ďalej bez pozastavenia a počas 6 mesiacov na materskej za mňa platí odvody štát, teda že živnosť nemusím 6 mesiacov prerušovať?
    veronikasad Živnosť nemôžeš prerušiť, inak by si vracala dotáciu. Ostatné máš v odpovedi, čítaj pozorne...
    Soňa 24 viem že ju do konca roka 2016 nemôžem prerušiť, preto sa pýtam, čo v prípade ak by som porodila napr. v auguste 2016? živnosť bude (musí) ešte min. 4 mesiace pokračovať a štát za mňa zaplatí odvody za 6 mesiacov počas materskej dovolenky?
    veronikasad čítala si bod 2 ) Ano, štát bude za teba platiť zdr.poistenie, po narodení dieťaťa aj dôch.poistenie ... Odvody do ZP a SP neplatíš.
      zbaliť

    Pozastavenie živnosti?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.