Zavrieť

Porady

Otec-policajt na materskej dovolenke-28 tyzdnov,70%platu

Prosim vas,manzela je policajt a chcel by ist na MD po tom ,ako ja nastupim do prace po vycerpani mojej MD (34tyzdnov),kedze mam vyssi prijem ako on.pytal sa personalistky,no ta tvrdi,ze moze ist na rodicovskej,ale dostavat bude Len standard 202,3 eura.ako je to prosim?
veronikasad štandard = rodičovský príspevok ? Ak ano, ten môžeš poberať ty aj v súbehu s výkonom práce.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Takéto znenie zákona o soc.poistení (§ 49 odst. 2 písm.d)

    d) otec dieťaťa po dohode s matkou dieťaťa, najskôr po uplynutí šiestich týždňov odo dňa pôrodu, a matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok,

    som v zákone o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov nenašla.

    § 10 odst. 11 znie :
    (11) Policajt alebo profesionálny vojak, ktorý prevzal dieťa do osobnej starostlivosti, je

    a) otec dieťaťa, ak matka dieťaťa zomrela,

    b) otec dieťaťa, ak sa podľa lekárskeho posudku matka o dieťa nemôže starať alebo nesmie starať pre svoj nepriaznivý zdravotný stav, ktorý trvá najmenej jeden mesiac, a ak matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok s výnimkou, keď dieťa bolo zverené matke rozhodnutím súdu,

    c) manžel matky dieťaťa, ak sa matka podľa lekárskeho posudku o dieťa nemôže starať alebo nesmie starať pre svoj nepriaznivý zdravotný stav, ktorý trvá najmenej jeden mesiac, a ak matka nepoberá materské alebo rodičovský príspevok,

    d) policajt alebo profesionálny vojak, ak sa osobne stará o dieťa na základe rozhodnutia príslušného orgánu o zverení dieťaťa do osobnej starostlivosti druhého rodiča.
    petrikamat Ved to...ze som ten zakon citala a lisi sa od obcianskeho,tak neviem
    veronikasad Skús sa informovať na ústredí (neviem kto presne dávky soc.zabezpečenia vojakov vypláca) ...

    chandler je offline (nepripojený) chandler

    chandler
    moze is na matersku, bude ju dostavat pol roka. dieta musi mat do troch rokoch, a musi byt zamestnany dva roky (tie iste podmienky ako ked si isla ty). rodicovska je az potom ked mu skonci materska. dost malo ludi o tom vie,dokonca ani v socialnej to nevie kazdy.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veronikasad Pozeral si zákon o socialnom zabezpečení policajtov a vojakov ? Ja som tam túto možnosť nenašla ...
    chandler co to ma spolocne s policajtami? mozu mat vyhody ale nemozu im zobrat to na co maju iny narok. v zakone sa urcite nepise otec dietata pokial to nie jen nahodou policajt
    veronikasad Veru že má, asi si nečítal môj príspevok. Znenie odst.d), ktorý to umožňuje civilným zamestnancom, v zákone so sociálnom zabezpečení vojakov nenájdeš ...
    avalik Chandler ... 461/2003 Z. z.
    Zákon o sociálnom poistení

    § 1

    (3) Tento zákon sa nevzťahuje na príslušníkov Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Národného bezpečnostného úradu, Zboru väzenskej a justičnej stráže, Železničnej polície, colníkov1a) (ďalej len „policajt“), príslušníkov ozbrojených síl, ktorí vykonávajú profesionálnu službu v ozbrojených silách2) (ďalej len „profesionálny vojak“), a vojakov, ktorí sa počas výkonu vojenskej služby v ozbrojených silách štúdiom alebo výcvikom pripravovali na výkon profesionálnej služby v ozbrojených silách3) (ďalej len „vojak prípravnej služby“), ak tento zákon neustanovuje inak.

    Pre nich plati 328/2002 Z. z. Zákon o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov
    chandler tak potom sa ospravedlnujem za definormacie, som nevedel ze maju vlastny zakon o socialnom poisteni.
      zbaliť

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Ano, spravne, policajt, vojak ... a dalsi, na ktorych sa vztahuje zakon 328/2002 maju sluzit a nie sediet doma ... ak by to bolo rovnake ako v civile, vela mladych by vy..bavalo so systemom, preto takato moznost, ze sa dohodne s matkou a ostane doma na RD s poberanim materskeho vo vyske 70 % cisteho denneho sluzobneho platu v zakone nie je.
    avalik Toto je odpoved, nie komentar

    Otec-policajt na materskej dovolenke-28 tyzdnov,70%platu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.