Zavrieť

Porady

odpočet dph zo zásob pri registráci dph

Chápem režim odpočtu DPH zo zásob podľa inventarizácie ku dňu registrácie platcu dph. Ako sa to však rieši, keď všetky zásoby sú obstarané z krajín EU a súčasťou skladovej /obstarávacej/ ceny zásob je dph inej krajiny EU ? Je možné požiadať o vrátenie takejto DPH ? Samozrejme nie u nás, ale v režime vrátenia DPH z iných členských krajín, tak ako žiadame do konca septembra napr. z phm alebo služieb ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    to, čo píšeš v komentári je síce pravda, je to v neprospech daňovníka, podnikateľa.
    Lenže nič ti nebránilo registrovať sa podľa §7 a nakupovať tovar z EU bez DPH_EU.
    Platila by si DPH na Slovensku a tú by si si odpočítať mohla. Tento režim bolo treba nastaviť zavčasu, aby si sa stihla zbaviť starých zásob a mala iba tie, kde si odviedla DPH v SR.
    Je to chyba podnikateľa, že nerieši túto situáciu - "hroziacu" povinnú registráciu DPH zavčasu, resp. sa nevie dostatočne s predstihom zbaviť takýchto zásob.
    Určite si nemôžeš žiadať DPH z EU z nákupov uskutočnených pred registráciou DPH v SR.
    zlatka.b obchodujeme s potravinami, v krajinách EU, kde nakupujeme je 5,5% sadzba dane, resp. 10 %, takže zatiaľ bolo výhodné neregistrovať § 7, obchod však ide hore a blížime sa k hranici registrácie na §7 a už uvažujeme, či tento § alebo dobrovoľnú registráciu "plnohodnotnej" dph. Tiež sa začína rozvíjať veľkoobchod a tak asi rovno podľa §4. Aj keď prídeme o zahraničnú dph. Vďaka za odpoveď.

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Tak možné to je, ale to nemá nič spoločné s odpočtom dph pri registrácii. Pri registrácii si môžeš odpočítať DPH zo zásob nakúpených pred registráciou zo Slovenska, od slovenských plátcov DPH. Ak máš zásoby len z krajín EU, tak nemáš si čo nárokovať na odpočet DPH.
    zlatka.b Ano , že nemôžem žiadať na Slovensku je mi jasné, ale cena tovaru obsahuje DPH / zahraničnú/, ak sa stanem platcom DPH, musím k cene pripočítať našu DPH a v predajnej cene bude dph 2x. Resp. ak chcem zachovať konkurencieschopnosť, tak musím predať s minimálnym resp. žiadnym ziskom tovar, ktorý mám ku dňu registrácie na sklade. Preto sa pýtam, lebo som sa s tým ešte nestretla, či mám nárok pýtať túto DPH v rámci režimu vrátenia dane.

    odpočet dph zo zásob pri registráci dph

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.