Zavrieť

Porady

nezdaniteľná časť základu dane

Chcem sa spýtať , môže si SZČO ak pracuje zároveň aj na dohodu o prac. činnosti uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane aj ako SZČO aj ako dohodár ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kn-alka je teraz online kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    NČZD je len 1x na jedného "človeka". Ak má niekto príjem z viacerých "miest", v DP si uplatňuje NČZD v jednej stanovenej výške.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    martina39 ak teda dobre rozumiem : keď si uplatňuje NČZD ako SZČO a ja ho idem zamestnať ako dohodára políčka ako Prehlásenie o dani a Odpočet nezd. časti na zamestnanca neodfajknem ?
    kn-alka ako SZČO si uplatňuje NČZD až v podanom DP, takže je len a len na ňom, či si teraz uplatní pri dohodne alebo nie.

    Záleží od celkových príjmov SZĆO

    Napr.:
    - ak je SZČO v strate, je zbytočné platiť daň z dohody, ktorú na konci roka aj tak dostane späť.
    - ak ako SZČO má základ dane a platí daň, tak je výhodnejšie pri dohode neuplatniť NČZD, a na konci roka v DP aspoň nebude musieť platiť daň naraz.
    martina39 dakujem
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Ak dotyčná SZČO si chce uplatniť NČZD v zamestnaní - tak si môže - je to na jej rozhodnutí, či si uplatní, alebo nie.
    Keď si bude robiť DP - tam sa to predsa všetko zráta.
    ja by som si určite uplatnila.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    wennesy Dobrý deň,
    mám otázku k tejto téme: zamestananec si v r. 2015 uplatnil v práci na zmluvu NČZD, neskôr pracovný pomer ukončil a stal sa SZČO v tom istom roku. Môže si uplatniť NČZD aj ako SZČO? Keďže sa obdobia neprekývajú ? Ďakujem.
    kn-alka aj kebyže sa prekrývajú, 1 osoba = 1 nezd.časť na celý rok (aj keby pracoval čo len jeden jediný deň)
    veronikasad V DP typu B uvedie príjmy zo zamestnania aj podnikania a uplatní si ročnú NČZD. Zrazenú daň u zamestnávatela započíta ...
    Tweety NČZD je len jedna a tú si uplatní k všetkým príjmom v DP.
    avalik Otazky sa nezadavaju do komentara ... odpovede mas vyssie, NCZD je len jednal citaj aj poucenie k tlacivu DP
      zbaliť

    nezdaniteľná časť základu dane

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.