Zavrieť

Porady

Kratenie dovolenky za absenciu

Kráti sa za absenciu vždy plný počet dní (v príklade 8x2=16 dní resp. 8x1=8 dní) bez ohľadu na to, koľko dovolenky už je vyčerpanej?

Ak teda zamestnanec v dopyte užívateľa maluja mal pri ukončení pomeru za daný rok nárok na 18,5 dňa a absenciu mal na 8 dní, ak zamestnávateľ využije možnosť krátiť dovolenku za každý deň absencie o dva dni, t.j. spolu 8*2=16, má sa zamestnancovi krátiť dovolenka o 16 dní bez ohľadu na to, že už z ročného nároku mal nejaké dni čerpané - teda pri ukončení pomeru musí vrátiť náhradu za 3,5 dňa? Alebo sa dovolenka môže krátiť len do výšky nevyčerpanej dovolenky 12,5 dňa - teda pri ukončení nebude nič vracať, ani sa mu nič nevyplatí? Ja by som povedala, že sa má krátiť o 16 dní a teda časť náhrady za dovolenku, na ktorú stratil nárok, má zamestnanec vrátiť. Je môj predpoklad správny - z citovaných ustanovení Zákonníka práce mi to nie je až tak zrejmé.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    § 109
    Krátenie dovolenky
    ...
    (3) Za každú neospravedlnene zameškanú zmenu (pracovný deň) môže zamestnávateľ krátiť zamestnancovi dovolenku o jeden až dva dni. Neospravedlnené zameškania kratších častí jednotlivých zmien sa sčítajú.

    (4) Pri krátení dovolenky podľa odseku 1 sa musí zamestnancovi, ktorého pracovný pomer u toho istého zamestnávateľa trval počas celého kalendárneho roka, poskytnúť dovolenka aspoň v dĺžke jedného týždňa, mladistvému zamestnancovi v dĺžke dvoch týždňov.
    ...
    (7) Dovolenka, na ktorú vznikol nárok v príslušnom kalendárnom roku, sa kráti len z dôvodov, ktoré vznikli v tom roku.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    VcelkaMaja1 Ja som si tieto ustanovenia v Zákonníku prečítala - ale to nie je odpoveď na moju otázku.
    veronikasad Naozaj si čítala pozorne ?
    VcelkaMaja1 Škoda, že som tú odpoveď nedostala. Myslím, že by pomohla aj ostatným, keďže som sa stretla len s tým, že zamestnávatelia zrazia už len zvyšok nevyčerpanej dovolenky. Ale vďaka za čas.
    VcelkaMaja1 Pre tých, ktorí sa dostanú s čítaním až sem - poradilo sa mi na porade nájsť odpoveď tu http://www.porada.sk/t36428-kratenie...-absencia.html
      zbaliť

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    veronika, skutočne si neodpovedala na otázku. Odsek 4 odkazuje iba na odsek 1, čo s krátením za absenciu nemá nič spoločné.

    Podľa môjho názoru treba vychádzať z ročného nároku na dovolenku. Teda ak má niekto nárok na dovolenku 20 dní, tak maximálne sa mu môže krátiť tých 20 dní. Zákon neuvádza, že by sa mal brať ohľad na to, koľko dovolenky vyčerpal. Ani sa neuvádza, že by sa malo krátiť len zo zostatku dovolenky.

    Takže ak niekto mal absenciu 15 dní, tak krátiť sa môže len do výšky nároku, t.j. 20 dní. Je nelogické a nemá to oporu v ustanoveniach, aby sa niekomu pri nároku 20 dní krátilo 30 dní (t.j. že by ešte doplácal 10 dní).Kráti sa dovolenka (ted nárok na dovolenku), nie nejaká suma či náhrada.

    Na druhej strane, ak by vyčerpal 4 dni a potom by mal absenciu 10 dní, tak jeho nárok za daný kal. rok by bol 0. Ak si čerpal 4 dni, to znamená, že si prečerpal nárok o 4 dni, takže tú náhradu je povinný vrátiť - a nie len pri skončení PP, ale aj keby mu PP pokračoval.

    TAkto si to ja vysveťľujem.

    Kratenie dovolenky za absenciu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.