Zavrieť

Porady

Zamestnanec zamestnávateľovi neoznámil, že je invalid a má pokles schopnosti vykonávať zar. činnosť.

Zdravím. Stalo sa už niekomu, že mu zamestnanec naoznámil, že je poberateľom invalidného dôchodku s poklesom schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť?

Totižto ide o mladého chalana, u ktorého mi to pri prihlasovaní ani nenapadlo. Zamestnávateľ mi to neoznámil, nakoľko jemu to neoznámil tento zamestnanec. Problém teraz nastal pri spracovaní miezd za mesiac september. Išlo pri tom o brigádnika, ktorý bol vo firme len pár dní a na pár hodín, takže nejde o veľké sumy. Urobil som výkaz a poslal na SP aj ZP, zamestnávateľ sumy uhradil, no dnes mi prišiel e-mail zo SP, že tento zam. má pokles schopnosti vyk. zár. činnosť a teda, že mám urobiť opravný výkaz. SP tým pádom eviduje preplatok (hoci zamestnávateľ uhrádza podľa výkazov). Firma to nechce riešiť, nakoľko ide o malé sumy a prerábanie výplat by stálo viac peňazí - tohto brigádnika sme mali už aj v minulosti. Dá sa to vôbec nejako rozumne vyriešiť, alebo sa už fakt musím pýtať každého zamestnanca, či náhodou nie je invalid. Ja by som mal zato, že ak to zamestnanec zamlčí, tak prichádza o svoje peniaze a tam by to malo končiť.
5 komentárov     zbaliť
veronikasad Prihlasoval si ho ako dohodára aj do zdravotnej poisťovne ?
mzdarka renca Veronika, určite áno, ak má aj odoslané výkazy do ZP. bez prihlásenia by jej neprešli.
TomasBugiy Áno. Prihlasoval som ho ako dohodára.
veronikasad Treba stornovať prihlášku a opraviť výkaz, zamestnanec aj zamestnávatel tam má preplatok (ak išlo o dohodára, nie zamestnanca)
TomasBugiy A nemôžme sa toho zrieknuť? Je choré, aby mzdový účtovník trpel zato, že zamestnanec zamlčí niečo, čo je predovšetkým pre neho prínos.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    nedá sa nič robiť. kým neopravíš výkazy na SP, ZP a tým pádom aj na DÚ (za predpokladu, že si neuplatňoval NČZD) pokoj mať nebudeš.

    toto sa stalo isto každej mzdárke, že nemala informáciu o tak dôležitej skutočnosti, že je zam-c ID.
    Janiela Tiež sa mi ti viackrát stalo. Už som si vypracovala vstupný dotazník, zamestnávatelia ho veľmi nerešpektujú. Niektorí zamestnancov - najmä dohodárov snáď zbierajú na ulici. Ani občiansky preukaz nevidia.
    To už potom vychádza skutočne len opravovať.

    Slavka je offline (nepripojený) Slavka

    Slavka
    Každom prípade opraviť. SP.ZP trvá na oprave , mne sa to stalo tiež a oprava nebola sranda . Najhoršie na tom je , že výkaz zoberie aj niekoľko mesiacov do ZP a potom to všetko musíš opraviť.Preplatok som im tam nechala a pri ročnom nám to vrátili aj zamestnancovi.

    Zamestnanec zamestnávateľovi neoznámil, že je invalid a má pokles schopnosti vykonávať zar. činnosť.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.