Zavrieť

Porady

Otáčky pre sustruh na drevo.

Robil som si sustruh na drevo,chcel by som vedieť otačky vretena ktoré sa najviac použivaju.Ja budem mať tri druhov otáčok,myslel som na otáčky 360ot/min,1015ot/min a 2275ot/min,ešťe sa to trošku dá zmeniť,tak by som chcel vedieť či by som to mal dobré alebo potrebujem iné otáčky.Pripomínam že mám možnosť len tri rýchlosťi.
Vdaka.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sosak je offline (nepripojený) sosak

    sosak
    Rychlost soustruhu

    Největší otáčky hřídele soustruhu by měly dosahovat cca 3000 ot/min. Uvedené hodnoty jsou orientační. Pro přesný výpočet použijeme vzorec n=(V*1000)/(3.14*d), kde n je počet otáček za minutu, V je řezná rychlost, d je průměr obrobku. Orientační průměry obrobku pro soutružení danými otáčkami uvádím niže.

    Kusy, které nemohou být vycentrovány přesně a bezpečně upevněny mezi hroty, musí být soustruženy pomalu, do doby, kdy je kulatina srovnána, kvalitně upnuta a obrobek běží bez házení. U vysoké rychlosti otáček je odstředivá síla velmi velká, hrozí nebezpečí uvolnění obrobku.
    Výpočet průměru řemenic (otáček)

    Máme motor s 1500 ot./min. opatřený 10cm řemenicí. Předpokládejme, že nejnižší rychlost otáček by měla být 300 ot/min. A) 1500 : 300 = x : 10 (otáčky motoru / požadované otáčky = řemenice na křídeli / řemenice na motoru) B) 300x = 15000 x = 50cm (průměr velké řemenice na hřídeli).
    http://soustruzeni.grafikajinak.cz/stroje.htm#soustruh
    Autor udáva doporučené otáčky pri opracovávaní v tabuľke v uvedenom linku.
    Nebude na škodu, ak si preštuduješ celú stránku, ak sa chceš venovať obrábaniu dreva.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    zsoce Na tom odkaze je na najmenšia 850ot,teraz neviem či mojich 360ot nebude priliš málo pre najnižšie otáčky.
    sosak 360 otáčok je naozaj málo, na elektromotore by som vymenil remenicu za väčšiu.
    zsoce Tých 360otby som použil len na začiatku ked obrobok ešťe hádže,potom by som dal 1015ot na sustruženie a tych 2275 na lešťenie.
      zbaliť

    vulxy je offline (nepripojený) vulxy

    vulxy
    360 ot. je podla mna zalostne malo....skusil by som 700-1400-2100 alebo tak podobne nejaka 100ka hore dole nevadi....ja pouzivam tych cca 1400 na vsetko(nie som profik co nasustruzi hromady)nie ze by som ich nemohol znizit-zvysit ale som jednoducho lenivy prehodit remen....zalezi aj ako sa bude chovat tvoj homemade sustruh,ked sa ti roztrasie pri 1000 ot.zbytocne budes uvazovat o vyssich...a ked uz mas ten sustruh nebude problem si urobit remenicu aku potrebujes...

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Keď sa pozriem/š na napríklad tento stroj, tak by tie otáčky mali aj vyhovovať.


    4 rýchlosti 850/1240/1700/2500 ot./min
    http://www.abcnaradie.sk/index.php?r...product_id=631

    Otáčky pre sustruh na drevo.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.