Zavrieť

Porady

Ukončenie PN a priznanie invalidného dôchodku.

Prosím Vás, manželovi sa končí PN po uplynutí 52 týždňov. Ale vzhľadom na diagnózu nie je ešte stále vyliečený, pred týždňom si podal žiadosť o priznanie invalidného dôchodku. Pred ochorením bol živnostník, teraz plánuje odklad živnosti. Jeho diagnóza je veľmi vážna a život ohrozujúca. Ale nárok na PN je v našom štáte len 52 t.

Zaujíma ma, či si bude musieť platiť poistné do zdravotnej poisťovne ako samoplatiteľ?

ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Manželovi vôbec nemusí končiť DPN po uplynutí 52 týždňov ... končí mu iba dávka. Aj naďalej môže byť DPN (bez peňazí) - to ale záleží od rozhodnutia jeho ošetrujúceho lekára (že či je dôvod a tiež koľko rokov potrvá ???) . A ak ostane aj naďalej DPN - nemusí ani platiť zdravotné poistenie.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    lianett Aha tak toto som nevedela, on je ešte PN určite, pretože má pred náročným zákrokom, ktorý mu jedine môže spôsobiť úplné uzdravenie, ale je zároveň aj veľmi rizikový a môže mať vedľajšie účinky. Aj s následkom smrti, bohužiaľ. Takže toto asi treba nejako doložiť do zdravotnej poisťovne, pretože on bude musieť pozastaviť živnosť, aby nemusel platiť odvody do SP.
    Katy a R Ešte raz - pokým bude DPN (čiuž s dávkou, alebo po 52 týždňoch bez dávky) - tak poistné neplatí ani do ZP ani do SP. nepotrebuje pozastavovať živnosť. viď zák o ZP a zák o SP. oznámenie do ZP zrejme treba? (neviem naisto, či sa mení kód) - ale aj elektronicky sa dá, ak máš prístup
    lianett mám elektronický prístup cez grid kartu. A netušila som, že netreba pozastaviť živnosť, nečudovala by som sa, keby to bola podmienka pre živnostníkov po ukončení PN. ďakujem za rady.
      zbaliť

    Ukončenie PN a priznanie invalidného dôchodku.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.