Zavrieť

Porady

socialna poisťovňa dochodkove poistenie

Dobrý deň Vám prajem. Obraciam sa na Vás s prosbou ohľadom dôchodkového poistenia nakoľko sociálna poisťovňa je skúpa na odpoveď. Mám 31 rokov a som v nie lichotivej situácii. Ak by sa mi niečo nedajbože stalo som úplne odrovnaný ako napr. len čiastočný invalidný dôchodok kde mám mať minimalne odvedené do socialnej poisťovne 5 rokov. Počas VS štát neprispel naň 1 cent čo pri zohľadnení podmienok na nárok je utopia. Do 28 rokov minimalne 2 roky a od 29-34 rokov až 5 rokov potrebných mať platené sociálne poistenie. Po škole 1 rok problém nájsť prácu a tak vedení na úrade práce, 2 roky dohody z ktorých v rokoch 2011-2012 neplatili zamestnavatelia žiadne odvody, ani z aktivačných prác tento rok 2 mesiace sám štát neplatil odvody pričom sú to tiež dohody. Ak keď mám 3 roky odpracované ráatajú sa mi len necelé 2 roky do dochodkového poistenia z 5-tich. Ak keď teraz budem každý mesiac riadne platiť žiaľ z vlastných úspor aj dobrovoľne poistenie do sociálnej poisťovne v 34 rokoch mi zas posunú hranicu na 8 rokov povinného platenia čím skoro do 40 roku života nesmie sa mi stať napr vážna dopravná nehoda končiaca napr. tou invaliditou. Práve preto a na Vás obraciam s prosbou o radu, je možné si spätne uhradiť z tých dôb vedení na úrade práce a žiaľ aj za čias tých zamestnávateľov ktorý nemuseli a ani neplatili 1 cent odvody dôchodkové poistenie do sociálnej poisťovne?
Veľmi pekne Vám ďakujem za Vašu odpoveď, je to naozaj zlý pocit ak človek aj vyštuduje a nenajde prácu, pracuje a ak by sa mi niečo stalo a bol odkázaný na pomoc druhých nemal by ani na rožok
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Samozrejme, že najlepšie by bolo, keby si mala riadny PP.
    ALE! Dôchodkové poistenie je možné doplatiť aj spätne - samozrejme nie za hocijaké obdobie - viď http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-461
    - napr za obdobie štúdia, resp obdobie evidencie na UPSVaR ...
    Ak si chceš teraz dobrovoľne platiť len dôchodkové - a si v evidencii - tak to by som nedoporučovala. Spätné doplatenie za toto obdobie je lacnejšie (neplatí sa totiž RF).
    Ak ale si chceš platiť dôchodkové poistenie spolu s nemocenským ( pre prípadnú DPN) - tak to je iná káva to by sa MOŽNO aj oplatilo.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    frantisekg Ďakujem za Vašu skorú odpoveď, veľmi ma potešila . Ďakujem aj za odkaz- prečítam to. Mám na Vás ešte dve otázočky. O dôchodkovom poistení s nemocenským neuvažujem nakoľko by išlo teda o doplatenie dôchodkového poistenia z predošlých období a tam by mi nemocenská už asi nepomohla - avšak budúce obdobia to už možno.

    Otázka 1:
    Chápem tomu správne, že môžem si potenciálne max. doplatiť: obdobie počas VŠ+obdobie dohôd+odbobie všetkých evidencií na úráde práce aj od roku 2003?

    Otázka 2:
    Spätné doplatenie počas období v evidencii je to teda lacnejšie nakoľko sa neplatí RF. Otázka: platí sa teda RF pri spätnom doplatení za obdobie štúdií a za predošlé odbobia z čias dohôd? Predpokladám že bude drahšie.

    Vopred Vám ďakujem za Vašu odpoveď a prajem Vám pekný výkend
    veronikasad počas práce na dohodu si bol evidovaný na UP alebo študent denného štúdia ?
    Katy a R ešte raz - RF sa pri spätnom doplatení neplatí a spätne môžeš doplatiť obdobia počas evidencie na UP a obdobie štúdia.
    Do roku 2003 - ak si bol študentom strednej školy aj vysokej - poistenie máš (platil štát). inak - treba pohľadať doma v šuflíku - do roku 2003 máš aj výpis zo SP.
    frantisekg Velmi pekne Vam dakujem za vysvetlenie. Stat mi teda nikdy nikdy nikdy nehradil socialne poistenie nakolko v roku 2003 som dovrsil 18 rokov a v roku 2004 ked by sa to malo aj na mna vztahovat tak to zrusili Aktivacne prace tiez pre odvody teda povazujem za nutene prace a som stastny ze som od nich odisiel. Sam stat neplati, prejdem si to hlavou no asi ako on sa zachoval k ludom narodenych v roku 1984 tak asi aj ja k nemu. Som vsak nesmierne rad za Vase odpovede, nakolko je problem sa dostat k odpovediam. Klobuk dole. Prajem Vam vela uspechov v zivote
    Katy a R ak si chodil do roku 2003 na strednú školu (už som písala) - tak tam môžeš mať nejakých 2,5 - 3 roky poistenia - pozri si výpis! aj do zákona už nakukni! Nariekanie ti je nanič...
    frantisekg Ďakujem, viem, že nariekanie je na nič. Neriešil som túto tému nikdy a o to viac sa jej teraz venujem aby to bolo aspoň ako tak. Začal som to včera čítať - nezvyk na takéto čítanie. O to viac si vážim Váš prístup, Váš čas ktorý Ste m venovali. Zákony sa menia , verím však v dlhodobú existenciu tohto portalu a v prípade ďalších otázok sa na Vás opäť obrátim. S úctou
      zbaliť

    bodliak je offline (nepripojený) bodliak

    bodliak
    A prečo to chceš riešiť so skostnatenou Socialnou poisťovňou ?
    Neobzrieš sa miesto toho po nejakej skutočnej poisťovni, ktorá nemôže zmeniť podmienky na uzavretej zmluve zo dňa na deň ?
    Dáša_ niektorá komerčná poisťovňa vypláca invalidný dôchodok? Alebo ťa odškodní aj v prípade, že nehodu s trvalými následkami spôsobíš ty sám? Nehovoriac napríklad o civilizačných chorobách?
    bodliak Nevolá sa to invalidný dôchodok...

    socialna poisťovňa dochodkove poistenie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.