Zavrieť

Porady

Doplnkove dochodkove poistenie

Ahojte, vie mi tu niekto poradit, nakolko nemam s tym skusensoti, ohladne doplnkoveho dochodkoveho poistenia.
Viem, ze tam bola kedysi moznost pre zamestnavatela nejaka vyska ulava na dani, ale neviem ci to este je stale v platnosti.
Ide mi o to, ze cast tohto poistenia si bude platit zamestnanec a urcitu cast poistenia bude uhradzat zametsnavatel.

Su v tomto poisteni momentalne este nejake vyhody, alebo takato forma sporenia je uz pre zamestnavtela nezaujimava?
Dakujem
Usporiadat
bea bea

bea je offline (nepripojený) bea

Ešte stále je doplnkové dôchodkové poistenie zaujímavé (hlavne pre zamestnanca). Ešte v tomto roku je možné v zmysle § 19 od. 3 písm. l prispievať zamestnancovi na DDP a je to pre zamestnávateľa daňový výdavok do výšky 3 % zúčtovaných príjmov. Tento príspevok je však od 1.1.2004 u zamestnanca pripočitateľnou položkou.
Príspevok zamestnanca vo výške max 10 % zo základu dane, mesačne max 2000 Sk, je v r. 2004 ešte stále položkou, ktorá znižuje jeho základ dane.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
ad bea -
podľa § 19 ods.3 písmeno l) sú príspevky na doplnkové dôchodkové poistenie (sporenie), ktoré platí zamestnávateľ za zamestnancov, považované za daňové výdavky zamestnávateľa a to bez ohľadu na ich výšku. Inými slovami, od 1.1.2004 už neexistuje limit 3% zo zúčtovaných príjmov.
Má to logiku - ako všetci vieme, sú tieto príspevky pre zamestnanca pripočítateľnou položkou k jeho základu dane - takže daň 19% sa vlastne z týchto príspevkov zamestnávateľa tak či tak zaplatí.
0 0
hron hron

hron je offline (nepripojený) hron

Jozef Mihál
ad bea -
Má to logiku - ako všetci vieme, sú tieto príspevky pre zamestnanca pripočítateľnou položkou k jeho základu dane - takže daň 19% sa vlastne z týchto príspevkov zamestnávateľa tak či tak zaplatí.
Akoze??? A o com je potom ten zvyseny limit z 24.000 Sk na
uctyhodnych 12.000 rocne na dvochodkove sporenie?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
hron
Akoze??? A o com je potom ten zvyseny limit z 24.000 Sk na
uctyhodnych 12.000 rocne na dvochodkove sporenie?
V mojom príspevku som nekomentoval "zvýšenie" limitu pre zníženie základu dane pre fyzickú osobu ale fakt, že akokoľvek vysoké príspevky zamestnávateľa znamenajú pre zamestnávateľa položku vstupujúcu do daňových nákladov - limit 3% od 1.1.2004 neexistuje, do nákladov môže ísť príspevok i povedzme vo výške 100% z príjmov zamestnancov. A tento príspevok síce vstupuje do základu dane zamestnancov, ktorí ho dostanú, ale napríklad nevstupuje do vymeriavacieho základu pre odvody...

Inak keď sme už pri tom, pre dosť veľkú skupinu osôb bude zmena spôsobu znižovania základu dane na DDS a tzv. účelové sporenie od 1.1.2005 pozitívna.
0 0
anka anka

anka je offline (nepripojený) anka

A ako to je ak si dopl.dochod.poistenie plati SZCO, v akej vyske ma narok si ho dat do nakladov? Tiez je to 10% zo zakladu dane (alebo z prijmov?), max. 240000?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
anka -áno (tentoraz bez srandy). Pozor, netýka sa to SZČO, ktorá by šla cez paušálne výdavky - pre ňu platí, že DDP je už "skryté" v paušálnych nákladoch. A práve pre takúto SZČO je zmena zákona platná od 1.1.2005 pozitívum, lebo od r.2005 si aj ona uplatní DDS mimo paušálu a zníži tak základ.
0 0
Lenočka Lenočka

Lenočka je offline (nepripojený) Lenočka

Nie je to náhodou tento rok pre SZČO už zrušené? Pod akým paragrafom to nájdem v zákone.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
§ 52 ods.35 ZDP.
0 0
Lenočka Lenočka

Lenočka je offline (nepripojený) Lenočka

No tak tie prechodné ustanovenia som neprečítala, zákazníčka sa ma na to pýtala ja som to už v zákone nenašla tak som jej povedala, že už to neplatí tak jej budem musieť rýchlo zavolať.
Ďakujem
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pripomínam, že sa to za rok 2004 netýka SZČO, ktorá ide cez paušálne výdavky !
0 0
Luci Luci

Luci je offline (nepripojený) Luci

Jozef Mihál
V mojom príspevku som nekomentoval "zvýšenie" limitu pre zníženie základu dane pre fyzickú osobu ale fakt, že akokoľvek vysoké príspevky zamestnávateľa znamenajú pre zamestnávateľa položku vstupujúcu do daňových nákladov - limit 3% od 1.1.2004 neexistuje, do nákladov môže ísť príspevok i povedzme vo výške 100% z príjmov zamestnancov. A tento príspevok síce vstupuje do základu dane zamestnancov, ktorí ho dostanú, ale napríklad nevstupuje do vymeriavacieho základu pre odvody...
V zákone o sociálnom poistení som sa dočítala toto:
2) Do vymeriavacieho základu zamestnanca sa nezahŕňa odstupné, odchodné, cestovné náhrady, výnosy z kapitálových podielov (akcií) alebo obligácií, odmena za pracovnú pohotovosť, príspevky zo sociálneho fondu, príspevky na doplnkové dôchodkové poistenie do výšky 3 % hrubých ročných príjmov zamestnanca, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnanca podľa osobitného predpisu, 76)

Pán Mihál, rada by som sa opýtala, ako to v skutočnosti platí. Ďakujem
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Čiže v zákone 461/2003 je pekne napísané, že do výšky 3% to do VZ nejde. Ale v tom istom zákone nie je nikde napísané, že suma nad 3% do VZ ide.
Takže ani suma nad 3% do VZ nejde.
...10.12.2004 - horeuvedené vety boli napísané v chvate, odvolávam to, pozrite ďalej.
Naposledy upravil Jozef Mihál : 10.12.04 at 08:01
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
ja mám trošku iné vysvetlenie (to som ale... že si dovoľujem, čo? ) ...
nechce sa mi hrabať v zákone, ale princíp je v tom, že do VZ by mal ísť príjem za prácu zamestnanca a príspevky na DDP v akejkoľvek výške predsa príjmom za prácu nie sú :-)
0 0
hron hron

hron je offline (nepripojený) hron

Jozef Mihál
Čiže v zákone 461/2003 je pekne napísané, že do výšky 3% to do VZ nejde. Ale v tom istom zákone nie je nikde napísané, že suma nad 3% do VZ ide.
Takže ani suma nad 3% do VZ nejde.
To by som sa divil. A z coho by sa potom vlastne definovali vynimky definujuce co sa vlastne nezahrna? Niekde musi byt vseobecny paragraf, ze su odvody zo vsetkych prijmov...len sa mi ho nesce hladat.
Noa stale ma matie veta:
"takže daň 19% sa vlastne z týchto príspevkov zamestnávateľa tak či tak zaplatí."
Tak zaplati, alebo nezaplati sa aj to, co sa zmesti do toho "zvyseneho" limitu ?
Ak zaplati, naco potom vobec ten limit je.
Len tak mimochodom, toto "zadresnovanie" DDP tipujem, ze je pripravou na buduce zdanovanie dvochodkov z DDP. ( vsadzam na to, ze do toho limitu sa to nezdanuje :-)).
0 0
skocka skocka

skocka je offline (nepripojený) skocka

matka - podnikateľka
Dobrý deň,
hoci Poradu čítam skoro každý deň (pár mesiacov), som tu nová - dnes som sa zaregistrovala. Len chcem podať informáciu, že dnes na www.zbierka.sk zverejnili zákon č. 650 o doplnkovom dôchodkovom sporení...
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Odvolávam svoj vyššie uvedený príspevok. Príspevky zamestnávateľa na DDP (od r.2005 na DDS) nad 3% by mali ísť do VZ, pretože sú zdaniteľným príjmom a de facto sú za vykonanú prácu. Bližšie v:

http://www.aurus.sk/tlac/vym_zaklad.pdf
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Jozef Mihál
Príspevky zamestnávateľa na DDP (od r.2005 na DDS) nad 3% by mali ísť do VZ, pretože sú zdaniteľným príjmom a de facto sú za vykonanú prácu.
Jožko, čiže nie ste o tom skalopevne presvedčený, že tieto príspevky nad 3% idú do VZ? ... hovoríte o de facto ... ale čo de jure? žeby opäť nejasnosť zákona? :p
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
U mňa je to 60 : 40 pre "ide do VZ". Diskutabilné totiž je práve to, či príspevky zamestnávateľa "sú za vykonanú prácu". Zamestnanec príspevky dostáva predsa preto, lebo pre zamestnávateľa pracuje. Príspevok zamestnávateľa je obvykle vyjadrený nejakým percentom z jeho mzdy.
...ale iná vec by bola, keby to bolo tak, že povedzme každý zamestnanec dostane 10000 Sk príspevok, nech robí čo robí. To by sa dalo vcelku úspešne obhájiť, že to nie je za prácu - veď každý dostal rovným dielom.
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
u mňa je to 60:40 pre "neide do VZ". Lebo termín "vykonaná práca", je podľa mňa "vykonaná práca". A ak by som to zobrala z pohľadu zamestnávateľa: príspevok je dobrovoľný, niekomu predsa prispievam (kto je zapojený do DDP) a niekomu nie (kto do DDP zapojený nie je) - tak preto si myslím, že to ako odmenu za vykonanú prácu nie je správne posudzovať. Neviem, či existuje na Slovensku podnik, v ktorom všetci, ale všetci zamestnanci do DDP zapojený sú ... ak by taký existoval, určite by som viac zamyslela, či ten pomer neobrátim podľa vás :-)
Pekný deň
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Vlaďa OK. Je to typický príklad našich zákonov. V prospech "nejde do VZ" hovorí ešte logická zmena ponímania príspevku zamestnávateľa z daňového pohľadu - daniari limit 3% zrušili, preto by sa dalo logicky očakávať aj zrušenie limitu 3% v § 138 ods.2 zákona 461/2003.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať