Zavrieť

Porady

O akú právnu skutočnosť ide?

Prosím Vás, o akú právnu skutočnosť ide v týchto prípadoch:
nemoc z povolania, počatie dieťata, reklamácia, rozliatie piva na obrus v reštaurácii.
Ďakujem za odpovede
3 komentárov     zbaliť
misoft Najskôr si ujasni pojem "právna skutočnosť"
https://sk.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%...C4%8Dnos%C5%A5
Lebo toto sú zákonné skutočnosti! Jediné, čo by mohlo spadať pod právnu skutočnosť - je rozliatie piva - zavinenie. Ale pre rozliatie piva sa predsa nebude konať súd... a či hej?
Lulla Bella Tak znela moja otázka v úlohe do školy.. je tam veľa chytákov.. ja som teraz mimo z celého práva, pretože na jednej prednáška nám profesor naložil toľko učiva ako za 3 roky na VŠ 1.stupňa
misoft Logicky! Právo uplatňujú právnici - to sú tresty, sankcie. Zákony tvoria zákonodárci a na základe tých zákonov (alebo i zákonných skutočností) potom tí právnici (sudcovia) vynášajú rozsudky (teda právne skutočnosti).
Nemôžu niečo právne posúdiť, ak nemajú nejakú oporu v zákone!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Počatie dieťaťa - plodu v tele matky môže byť priznaná právna subjektivita pod podmienkou vzniku udalosti (právnej skutočnosti) - že sa dieťa narodí živé (§ 7 obč.z.). Také dieťa môže napr. ako pohrobok dediť.

    clen je offline (nepripojený) clen

    právnik-reality clen
    nemoc z povolania by som dal ako právnu udalosť, samotné počatie dieťaťa nemá žiadne právne následky a nevznikajú z neho práva a povinnosti, preto to nie je právna skutočnosť, rozliatím piva poškodiš cudziu vec (obrus) preto to je protiprávny úkon, reklamácia je právny úkon
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    buchač ... rozliatím piva poškodiš cudziu vec (obrus) preto to je protiprávny úkon....
    ========================

    NIE som právnik...ALE toto snáď nemyslíš vážne ....či ???
    clen či
    buchač Dáš na to pivo aj to nejaké presnejšie - konkrétnejšie "či" z praxe - príkladom...alebo ?
    clen sedíš v krčme, obleješ krčmárke obrus, spôsobil si škodu, pretože krčmárka ho musí vyprať kvôli tebe a znížil si hodnotu toho obrusu...
    Oliwa Počatie dieťaťa - napr. s neplnoletou - nemá žiadne právne následky, ak je riešené súdom? A to nehovorím o extrémnom prípade - znásilnení...
    Alebo určenie otcovstva - ak sa dieťa narodí mimo rozvedeného manželstva /trebárs kauza Žitná - lehota tuším 300 dní/...
    Člen - ako právnik hovoríš, že ani v týchto prípadoch nevznikajú žiadne práva a povinnosti? Nechám si to vysvetliť...
    clen ty tu konštruuješ nejaké nové prípady a tie som neriešil a ani sa mi nechce...
    bodliak Znásilnenie je jedna vec, počatie druhá, sex s neplnoletou tretia.
    Kombinácia počatia zo znásilnenia neplnoletej je kombinácia 3 situácii.
      zbaliť

    O akú právnu skutočnosť ide?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.