Zavrieť

Porady

Prečerpaná dovolenka

Ahojte,chcela by som Vás poprosiť o radu. Ak končí zamestnanec napr. 16.12.2015 PP (v priebehu mesiaca), kráti sa mu dovolenka. Na rok 2015 má nárok na 9 týždňov - 45 dní. Pri skončení PP 16.11. ma nárok len na 41 dní po krátení. Ale zamestnanec si už vyčerpal 43 dni k novembru, to zn,, že má prečerpanú dovolenku o 2 dni. Musím zraziť tú prečerpanú dovolenku. Nie je nejaká možnosť aby som mu ponechala celý nárok na 45 dni? V ZP §109 je, že môže zamestnávateľ krátiť dovolenku, sú tam síce vymenované dôvody, ale zamestnanec splnil podmienku odpracovania 60 dní. V §117 hovorí že musí vrátiť vyplatenú náhradu mzdy, ale zasa §131 ods.2 písm. g) hovorí, že môže zamestnávateľ zraziť. Nemôžem mu ponechať celý nárok. Nedá sa napísať nejaký list riaditeľa, že sa mu nemusí zraziť prečerpaná dovolenka?
M

3 komentárov     zbaliť
ivka70 Ak pracoval od zaciatku roka a ma rocny narok 45 dni a PP skoncil 16.11., tak ma narok na 37,5 dna dovolenky.
Asi tam mas preklep a PP skonci 16.12.
Ma05rika Nie, je to pedag. zamestnanec a ma nárok na 9 týždňov, je to správne
Tweety ak odpracoval od januára do 16.12., nemal PN dlhšiu ako 100 dní, tak má nárok na pomernú časť vo výške 11/12 zo 45 a to je 41,25 dňa. prečerpaná D je teda vo výške 2,25 dňa. Ak skončil v novembri, nárok má len na 10/12 zo 45 čo je 37,5 dňa. Tak si uprav, lebo raz píšeš o dec. raz o nov. ako o dátume skončenia PP.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    AK zamestnanec prečerpal nárok na D za KR, resp. jej pomernú časť, musí vrátiť náhradu za čerpanie D. Tie prečerpané dni nie sú daňovo uznanými nákladmi zamestnávateľa.
    Platí § 117
    Zamestnanec je povinný vrátiť vyplatenú náhradu mzdy za dovolenku alebo jej časť, na ktorú stratil nárok alebo na ktorú mu nárok nevznikol.

    § 131 hovorí celkovo o zrážkach, ktoré musí a môže vykonať.

    Prečerpaná dovolenka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.