Zavrieť

Porady

Hospitalizovaná ex-manželka

Dobrý deň,
Som povinný odovzdať dcéru (podľa súdneho rozhodnitia) ex-manželke, ktorá je v tej dobe hospitalizovaná v nemocnici? Komu mám dieťa odovzdať?
Radšej by som si dcéru nechal u seba ako ju dával k starým rodičom, alebo ex-manželkinumu partnerovi. Ale s tým určite ex nebude súhlasiť.
Stači ak ona dá niekomu splnomocnenie? Budem povinny dieťa v takomto prípade odovzdať?

Ďakukem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Zákon o rodine č. 36/2005
    § 28
    (1) Súčasťou rodičovských práv a povinností sú najmä
    a) sústavná a dôsledná starostlivosť o výchovu, zdravie, výživu a všestranný vývoj maloletého dieťaťa,
    b) zastupovanie maloletého dieťaťa,
    c) správa majetku maloletého dieťaťa.
    (2) Rodičovské práva a povinnosti majú obaja rodičia. Pri ich výkone sú povinní chrániť záujmy maloletého dieťaťa.
    (3) Rodičovské práva a povinnosti vykonáva jeden z rodičov, ak druhý z rodičov nežije, je neznámy alebo ak nemá spôsobilosť na právne úkony v plnom rozsahu. Platí to aj v prípade, ak jeden z rodičov bol pozbavený rodičovských práv a povinností, ak mu bol výkon jeho rodičovských práv a povinností obmedzený alebo pozastavený.

    § 30 (1) Rozhodujúcu úlohu vo výchove dieťaťa majú rodičia. .. (2) Na výchove dieťaťa sa podieľa aj manžel, ktorý nie je rodičom dieťaťa, ak žije s rodičom dieťaťa v domácnosti.

    Máš nielen právo ale aj povinnosť starať sa o svoje dieťa, keďže exmanželka dočasne nemôže. Rodičovských práv a povinností si pozbavený nebol, nemal si obmedzený styk, ani nebol upravený styk iných osôb blízkych podľa § 25.

    Ak by mala exmanželka nového manžela, ktorý by s ňou žil v spoločnej domácnosti, ten by mal povinnosť o dieťa sa starať v aj zmysle § 18 aj § 30.

    Hlasovalo 8 pouzivatelov

    Užitočné (8)
    Kvaka, ambroz.praca, 2009, Chobot, misoft, mareko, Xanti, avalik
    8

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    To fakt sa tu majú riešiť takéto otázky? Nemajú ľudia telefón, aby zavolali svojmu ex-partnerovi a dohodli sa na riešení v takejto neštandardnej situácii?

    ZA chvíľu tu budeme radiť aj na také otázky, či si má niekto vymeniť zašpinené slipy, alebo má počkať do večera.....

    Ambroz - však zavolaj ex-manželke, alebo ak je v bezvedomí, tak jej rodičom a dohodnite sa. My to za teba neurobíme. Alebo akú inú radu od nás čakáš? Že si môžeš nechať dieťa (inak ani nevieme, či má 2 roky alebo 15 rokov...) u seba?
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Dáša_ právo nevyrieši problém rodiny. Nech právo hovorí čokoľvek, vždy to budú musieť byť nakoniec ľudia, čo sa dohodnú. Bez ohľadu na to, čo sa kedy medzi nimi stalo.
    ambroz.praca Ja som sa len slušne spýtal čo hovorí zákon o rodine. Predsa musí byť stanovené kto z rodinných príslušníkov je "povinný" sa o maloleté dieťa postarať, ak sa nedokáže o dieťa postarať jeho zákonný zástupca.
    Dohoda je nereálna, preto sa pýta čo hovorí zákon.
    Dieťa má 4 roky.
    misomiso On nielen ze moze, ale aj musi nechat dieta u seba, Stale je rodic a je zan zodpovedny. Nejaky priatel ex-manzelky nie je s dietatom v ziadnom, ani pravnom vztahu
      zbaliť

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    ambroz.praca (Dnes 08:17) Ja som sa len slušne spýtal čo hovorí zákon o rodine. Predsa musí byť stanovené kto z rodinných príslušníkov je "povinný" sa o maloleté dieťa postarať, ak sa nedokáže o dieťa postarať jeho zákonný zástupca.
    Dohoda je nereálna, preto sa pýta čo hovorí zákon.
    Dieťa má 4 roky.
    Aj keby bol partner ex manželom, tak si Ty v prvom poradí.
    Ak len priateľ...škoda reči-nemá nárok.

    Podľa mňa si v tomto prípade zákonný zástupca Ty....a nie iba podľa mňa, lebo zákon vraví :

    "Zákonnými zástupcami sú aj po rozvode obaja rodičia."
    https://www.google.sk/search?client=...est&gws_rd=ssl

    Terezia13 je offline (nepripojený) Terezia13

    Terezia13
    to tu nevyriešiš, záleží na bývalej manželke, či bude trvať na odovzdaní dieťaťa, je to predsa matka vášho dieťaťa a určite aj čaká, že ju príde pozrieť aj do nemocnici

    Erzebeth je offline (nepripojený) Erzebeth

    Erzebeth
    V súdnom rozhodnutí máš uvedené, komu máš dieťa odovzdať. Navštív s dieťaťom ex-manželku v nemocnici

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    Nemyslim si, ze by sudne rozodnutie mohlo pokryt vsetky situacie, ktore mozu nastat. Po prve, matka sa moze teoreticky ocitnut v nemocnici aj v bezvedomi. Po druhe, na mnohe oddelenia je zakaz vstupu detom. Nemyslim sim ze by mal zodpovedny otec doviest dieta pred nemocnicu a nechat ho tam.

    Hospitalizovaná ex-manželka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.