Zavrieť

Porady

Kto má zaplatiť daň za predaj pozemku.

Nadobudol som pozemky, ale nie som výlučný vlastník, som povinný po prípadnom predaji vyplatiť ustupujúcich spoludedičov. Otázka znie, musím ja zaplatiť zo získanej sumy odvody, teda daň a ZP. či každý zvlášť? A od akej sumy sa v tomto roku platí daň?
ivka70 Aky je vztah medzi tebou a porucitelom a spoludedicmi a porucitelom? Ak odlho porucitel vlastnil pozemok?
Gapo Poručiteľ bol otec a spoludedičia sú matka a súrodenci. On ho nevlastnil iba zdedil postupnou cestou po predkoch ako novoobjavené pozemky a keďže už nežil, tak to postúpilo ďalej to je na mňa ako určeného s povinnosťou výplaty v prípade predaja.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    pozri sa - ty si nadobudol pozemky - predpokladám, že podľa dedičskej dohody (keďže spomínaš ustupujúcich spoludedičov). takže treba sa riadiť tou dohodou. tam máš napísané, že čo a ako ... pre všetky prípady.
    Momentálne si majiteľom ty - a všetky povinnosti okolo toho sú tvoje.

    Doplním - po tých komentároch:
    Daň za predaj pozemku vôbec neexistuje - takže ...
    Ak máš na mysli daň z príjmu - ty si súhlasil s dedičskou dohodou, takže pozemky sú tvoje a ak sa rozhodneš ich predať - Ty budeš predávajúci - nikto iný. aj príjem bude tvoj. To, že v prípade predaja musíš vyplatiť ostatných - to je už iná vec - spravíš to tak, ako ste sa dohodli. Akou formou? nuž aby si mal doklad (pre istotu) - ja by som im poslala na účty a uviedla tam - že podľa dedičskej dohody...
    A nejaké dane z príjmu vôbec nemusíš riešiť - pretože je to príjem oslobodený od dane.
    Opakujem. Treba ti riešiť daň z nehnuteľnosti ( lehota na DP do 31.1.)
    Naposledy upravil Katy a R : 24.01.16 at 17:11
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Gapo Napísané je, že som povinný vyplatiť ustupujúcich a nie či z toho platím daň ja. Ak je povinnosť odovzdať peniaze, tak v akej forme? Po zaplatení odvodov? Ale keď ja im od strachu tie peniaze hneď dám, nech si to zaplatia oni, nie? Veď som im ich povinne odovzdal, neboli moje.
    Katy a R samozrejme, že dedičská dohoda nerieši zdanenie tvojich príjmov.
    ale neviem, čo tu splietaš vôbec platenie dane z príjmu - keď si tie pozemky zdedil po otcovi (po priamych predkoch) ???
    treba riešiť iné povinnosti - napr daň z nehnuteľnosti (obci)
    Gapo Splietam, nesplietam, treba čítať. Keby som ich predal dostanem peniaze tak znela otázka. Ja som povinný ich rozdeliť, pretože nie sú moje, takže ich mať nebudem.
      zbaliť

    Kto má zaplatiť daň za predaj pozemku.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.