Zavrieť

Porady

Uplatnenie odpočtu DPH o mesiac neskôr a KV DPH

Jedna sa o platcu DPH, uctujuceho v systeme JU. Ak tento podnikatel nakupi v priebehu januara osobne motorove vozidlo. (zaradi ho do pouzivania, zacne ho odpisovat, od januara bude za toto vozidlo platit cestnu dan,(ktoru uhradi v roku 2017). Je mozne aby si odpocet DPH z faktury uhradenej a splatnej v januari odpocital az vo februari? Pretože pri uplatneni v januari by mu vznikol nadmerny odpocet. Pokial si dobre vykladam zakon tak je to mozne, ale nie je mi jasne, či to bude v poriadku z hladiska kontrolneho vykazu k DPH, ked dodavatel auta bude mat fa uvedenu v januari a tento podnikatel az vo februari? Dakujem všetkým za názor a radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kn-alka je teraz online kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    prečítaj si §51 dane z pridanej hodnoty:

    http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-d...2015-a.html#51

    Platiteľ vykoná odpočítanie dane ..... ... a najneskôr v poslednom zdaňovacom období kalendárneho roka
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kubkokubko Jarka, dakujem za odpoved, paragraf mam precitany, ale človek ktory nema dlhorocnu prax nikdy nevie, či ten paragraf nie je nejako zatoceny a nema to nejaky zadrhel, preto som pisala v otazke nasledovne: citujem Pokial si dobre vykladam zakon tak je to mozne, ale nie je mi jasne, či to bude v poriadku z hladiska kontrolneho vykazu k DPH, ked dodavatel auta bude mat fa uvedenu v januari a tento podnikatel az vo februari? Skôr ma to zaujimalo z hladiska, ci nebude mat danovy urad s tym problem v križovej kontrole KV k DPH a nedostaneme napriklad za to pokutu.
    Dakujem
    kn-alka nie, nie je problém - nárok na odpočet máš v ktoromkoľvek mesiaci do konca kalendárneho roka
    kubkokubko dakujem velmi pekne Jarka, uz budem kludne spat, ked z toho nebude pokuta za chybu v KV. Este raz dakujem za tvoj čas a odpoved. Krasny den prajem
      zbaliť

    KloferHladny je offline (nepripojený) KloferHladny

    KloferHladny
    áno, je to možné. Podľa §49 mu vzniklo právo na odpočítanie v mesiaci január. Podľa § 51 toto právo môže uplatniť v jednom z mesiacov január - december 2016 ak má faktúru vyhotovenú v zmysle zákona.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kubkokubko Dakujem za odpoved
    KloferHladny Ešte ku KV: Faktúru síce uvedieš v KV za 02/2016, ale dátum dodania uvedieš ten z januára. Niekedy začiatkom minulého roku som písal o probléme uvádzania až piatich dátumov pri evidovaní došlej faktúry v súvislosti so zavedením KV.
    kubkokubko aha dakujem, nad tymto by som sa pri DPH za 2 2016 urcite pozastavila idem prestudovat prispevok o datumoch. Vdaka
      zbaliť

    Uplatnenie odpočtu DPH o mesiac neskôr a KV DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.