Zavrieť

Porady

Preúčtovanie vedľajších nákladov s obstaraním na konci roka 2015.

Obstaraný materiál mám na 112.001 , náklady na jeho prepravu mám na účte 112.002. Môžem to preúčtovať k 31.12.2015 zápisom 112.001/112/002 aby som to mala aj v inventúre na účte 112.001 ? Lebo v sklade to mám v tom materiály vnesené.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KloferHladny je offline (nepripojený) KloferHladny

    KloferHladny
    Spotrebu materiálu máš napr. na 501.001. Potom nákladový účet k obst nákladom definuj napr. 501.002.
    Neúčtuj 112001/112002 !
    Zvoľ účtovanie 501002/112002, pričom suma musí vychádzať s tebou definovaného predpisu.
    Najjednoduchšie je: 1. Urči percento (koeficient) obst nákladov nákupu(pomer MD na účte 112002 ku MD na účte 112001):K= (PS 112002 + MD112002)/(PS112001+MD112001)
    2. Vypočítaj pomernú časť nákladov k spotrebovanému materiálu:
    MD501002= Kx D112001
    kuravesele To je iba k jednému materiálu. Mám tam priamy materiál v sume 1000 eur a k tomu bola preprava a manipulácia zabezpečená inou firmou vo výške 400 eur. Tak to potom nechám oddelene k 31.12.2015, nakoľko je to na sklade. A v inventúre to nechám osobitne na dvoch účtoch.
    KloferHladny áno, prepravu nechať na 112002. Aj keď napr. v prípade koeficientu vyjde to isté.
    To čo píše Dav je síce pekné, ale pri veľkých obratoch a aj iných nákladoch súvisiacich s obstaraním ťažko realizovateľné (dodatočné skontá, prirážky, dodatočne fakturované náklady za dopravu ...)

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    Materiál sa mal prijať v cene obstarania - rozpočítať náklady obstarania na jednotku obstarávaného materiálu - kg, ks, m2, sada... tak by bol evidovaný materiál na sklade v správnej hodnote a následne správne účtovaná aj jeho spotreba. Nie je dôvod na otváranie analytiky na obstarávacie náklady. Naopak, týmto účtom sa skreslia náklady a stav aktív a cez HV pasív, a môže dôjsť k pochybnostiam o správnosti účtovania. Pokuta až do 30.000,- za zlé vedenie účtovníctva.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kuravesele nám to boli audítorky kázali, že máme mať osobitnú analytiku na takéto náklady...ehm. V skladovej evidencií je v správne sume , len v účtovnom denníku je rozdelený na materiál a na náklady súvisiace s obstaraním.
    Dav mno...aj mne môj spôsob vraveli auditori...
    KloferHladny ak je to na sklade nacenené o obstarávacie náklady, potom je to postup ako vraví Dav. Iab v prípade, že obstarávacie nie sú súčasťou jednotkovej ceny, potom je potrebná ďalšia analytika 112. Ešte môže byť, že niektoré položky sú na sklade nacenené o ON a iné nie - potom je nutné spojiť obe metódy tak, aby to čo je na 112A bola hodnota materiálu a to čo je 112B hodnota vedľajších nákladov (a k tomu aj 501A a 501B)
      zbaliť

    Preúčtovanie vedľajších nákladov s obstaraním na konci roka 2015.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.