Zavrieť

Porady

možem si nárokovať DPH za 12/15 - v 1/16?

keď dostanem fakturu ku koncu januára, ktorá má zdan. plnenie 31.12.2015 - možem si nárokovať DPH až v 1/2016?
ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KloferHladny je offline (nepripojený) KloferHladny

    KloferHladny
    Predpokladám, že právo na odpočítanei DPH vzniklo (pozri §49)
    Toto právo sa môže uplatniť v čase podľa § 51, odst 2:

    § 51 Uplatnenie práva na odpočítanie dane
    (2) ..... Ak platiteľ nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d) do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za posledné zdaňovacie obdobie kalendárneho roka, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo písm. d). ...

    A teda niekto mi niečo dodal a zaslal mi faktúru, na ktorej sú chybné údaje. Nemám správnu faktúru, nemôžem si uplatniť právo na odpočítanie. Reklamujem faktúru. Dodávateľ mi ju vráti opravenú, ale už je 27.01.2016. V zmysle vyššie citovaného uplatním právo na odpočítanie v 01/2016.
    V podvojnom s dátumom závierky 31.12 to vyzerá potom napr. takto:
    December
    111/326 materiál - prijemka
    132/326 tovar - príjemka
    518/326 služby - zmluva, protokol
    511/326 opravy - objednávka, servisný záznam
    042/326 investičné dodávky

    január - faktúra k niektorej z vyššie uvedených dodávok
    326/321
    343/321

    Záver: v uvedených prípadoch je nárok na odpočet DPH v následujúcich mesiacoch po ukončení kalendárneho rokz za predpokladu že právo na odpočet vzniklo a nemohlo byť uplatnené či už chybou doručovania (pošty) alebo formálnou chybou a následným oneskoreným dodaním faktúry.
    klerak ďakujem Klofer, táto odpoveď sa mi páči najviac...
    kn-alka ak máš dôkaz, že si faktúru obdržala po temíne podania DPH, tak môžeš uplatniť aj v januári.
    Ak ti faktúra ležala niekde v šuplíku, je lepšie podať dodatočné DPH - pri odpočte nie sú žiadne sankcie

    TomasBugiy je offline (nepripojený) TomasBugiy

    TomasBugiy
    Nie. DPH si môžeš odpočítať kedykoľvek v roku dodania (napr. v januári mi príde faktúra s januárovým dátumom dodania, ale odpočítam si DPH až v auguste). Vždy to ale musí byť v danom roku. Na prelome rokov to nejde.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    klerak takže potom už iba ako nedaňový náklad?
    kn-alka podáš dodatočné DPH aj KV - žiadne sankcie z toho nevyplývajú
    klerak ako že nie dodatočné sankciované? veď sa DDP sankciuje..
    TomasBugiy A to máš odkiaľ? "Sankcia" je len vtedy ak sa na základe dodatočného DP zistí, že si mal zaplatiť vyššiu daň. A tá sankcia je vlastne len úrok z tejto vyššej dane. Dodatočných DP som už poslal niekoľko a ešte nikdy som nemal žiadnu pokutu, sankciu a ani úrok, nakoľko nikdy nešlo o zvýšenie DPH.
      zbaliť

    karakul je offline (nepripojený) karakul

    karakul
    Však ešte termín na podanie DP k DPH za 12/2015 neuplynul...
    Ak by uplynul, tak je možnosť DDP za 12/2015...
    A čo na to hovorí majiteľ, že to chceš dať do nedaňových v 01/2016 ???
    klerak do nedaňových 2015 by som to dal.. nákladovo možem ísť do r. 2015 až do konca marca preca.. ale ide mi o DPHčku..

    možem si nárokovať DPH za 12/15 - v 1/16?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.