Zavrieť

Porady

náhrada mzdy za sviatok a nerovnomerne rozvrhnutý prac.čas

dobrý deň
prac.čas -krátky týždeň St ,Št a dlhý týždeň Po, Ut, Pi, So ,Ne
vianočné sviatky v decembri vyšli na Št, Pi, So, z čoho mojím obvyklým prac. dňom bol Pi+So, ale sa nepracovalo, lebo boli sviatky
patrí mi náhrada za ušlú mzdu v tieto sviatky, lebo zamestnávateľ tvrdí, že nie, lebo máme nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas
ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

    kopretinka
    ak si mal v rozpise smien tieto dni ako pracovné a nemohol si pracovať,lebo bol sviatok,tak máš nárok na náhradu.

    ZP § 122
    Mzda a náhrada mzdy za sviatok

    (3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok. U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    janina 3008 ďakujem za odpoveď ale má to jeden háčik
    ťažko dokázať zamestnávateľovi či bola alebo nebola plánovaná smena na sviatok, zamestnávateľ len na dvere bufetu v ktorom pracujem vylepil otváracie hodiny počas sviatkov, kde počas sviatkov /24.25.26.12./ bude zatvorené - ale bude zatvorené pretože sa rozhodol mať zatvorené alebo preto že sú sviatky aj keď by sviatok nebol tak by to bol pracovný deň lebo bufet je otvorený denne Po-Ne
    kopretinka predsa máš na papieri svoj rozvrh smien,nie? Alebo podľa čoho chodíš do práce? Len tak?
    janina 3008 nemám rozpis,robím tu len tri mesiace a predošlý personál robil tak ako som už písala krátky a dlhý týždeň a ja v ňom len pokračujem, v prac.zmluve je len hodinová mzda ale počet hodín sa prevažne riadi všeobecným pracovným kalendárom a počtom odpracovaných hodín, hodiny naviac voči kalendáru sú hodinami nadčas
    mzdarka renca aký týždenný prac. čas máš v PZ dohodnutý?
    janina 3008 nemám dohodnutý žiadny pracovný čas - rozpis viď vyššie
    mzdarka renca každá PZ musí mať dohodnutý prac.čas, zam-ľ hrubo porušuje Zákonník práce
      zbaliť

    náhrada mzdy za sviatok a nerovnomerne rozvrhnutý prac.čas

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.