Zavrieť

Porady

DzMV SZČO, ktorý používa na podnikanie súkromné vozidlo

Dobrý deň,
som SZČO na DÚ mam nahlásené súkromne auto no v roku 2015 som ho nepoužil a neplánujem si uplatniť náklady spojené s používaním auta.

Otázka 1: mam podať daňové v ktorom uvediem zánik daňovej povinnosti k 31.12.2014 ? a počet dní 0 a daň bude 0?

Otázka 2: mam poslať Oznámenie
o zániku daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel ?

Ďakujem...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Ak si splnil podmienky v § 8 ods. 6, tak podas oznamenie tak ako je tam uvedene. Zanik danovej povinnosti teda nastane spatne 31.12.2014 a DP DZMV za r. 2015 uz nepodavas.
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    KloferHladny ja iba dodám https://www.financnasprava.sk/_img/p...zak_o_DzMV.pdf

    a tam je príklad:
    Ak vozidlo bolo v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach podľa zákona o dani z motorových vozidiel predmetom dane a v zdaňovacom období 2015 neboli splnené podmienky podľa § 2 ods. 1 zákona a daňovník (fyzická osoba) počas zdaňovacieho obdobia 2015 o vozidle neúčtoval, vozidlo nebolo evidované v jeho daňovej evidencii alebo, ak si neuplatňoval výdavky spojené s používaním vozidla, v takomto prípade daňovníkovi zanikla daňová povinnosť 31.12.2014. Daňovník je povinný oznámiť správcovi dane zánik daňovej povinnosti v lehote na podanie daňového priznania k dani z motorových vozidiel do 31. januára 2016.
    Vzor oznámenia je na https://www.financnasprava.sk/sk/ele...vydanych_fr_sr
    Kety Alfa a čo ak by to bol ten istý prípad, ale MV by bolo firemné? Neúčtovalo sa o ňom, ale prepis nastal z IČa na RČ FO až v 11/2015, tak musím platiť daň, či nie? Prosííím poraďte (ja by som ho vyradila z evidencie k 31.12.2014, ale čo keď prepis nastal až 11/2015, to sa asi nedá, či?)
    avalik prepis z ICO na RC tej istej FO, neznamena zmenu drzitela vozidla a teda ak je splneny § 8 ods. 6 je mozne podat oznamenie o zaniku k 31.12.2014 - nie vsak v pripade ak by doslo pocas roka k zaniku podla § 8 ods. 2 - napr. zmena drzitela na inu FO/PO, skoncemie podnikania, ...
    Kety Alfa Ďakujééém presne to som potrebovala vedieť. Si zlatá
    Kety Alfa takže ho už vôbec neuvediem do DPkMV iba pošlem Oznámenie o zániku daň.povinnosti? A ešte jedna otázočka: myslíš že ho vyradiť z evidencie k 31.12.2014, alebo tam môže ostať až do dňa kedy došlo k prepisu z iča na rč tej istej FO?
    M3G S tým oznámením do 31.januára 2016 - nemajú tam chybu? Nemalo tam byť do 31. januára 2015?
    kn-alka nie, teraz v januári má povinnosť oznámiť, že počas roka 2015 nepoužíval auto na podnikanie
    M3G Ďakujem za odpoveď. Pravdu povediac, z toho zákona mi to úplné jasné nie je. Ale keď je v usmernení napísané 31.1.2016(malo by byť inak 1.2.2016), dúfam, že to nie je chyba.
    na-ta Já mám podobný prípad, auto je v evidencii živnostníka ale sa nepoužívalo v r. 2015, tzn. že aj tak musím zaplatiť cestnú daň?
    Kety Alfa Nemá byť v evidencii (v zákone je spojka "alebo" teda že buď nie je v evidencii alebo naň neboli uplatňované výdavky, lenže FS mi odpovedala, že nemôže byť v evidencii) , preto ho chcem preradiť k 31.12.2014 z podnikania do osobného vlastníctva, len som riešila, či musí byť uskutočnený prepis z iča na rč a vraj z hľadiska zákona nemusí.
      zbaliť

    DzMV SZČO, ktorý používa na podnikanie súkromné vozidlo

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.