Zavrieť

Porady

Invalidný dôchodca - náhrada príjmu / nemocenské

Dobrý deň, máme od 02.01.2016 uzatvorenú dohodu s pravidelným príjmom s ID (45% ). Invalidný dôchodca z dohody nie je nemocensky poistený nemá nárok na náhradu príjmu ani na nemocenské dávky. 18.01.2016 doručil Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti a Preukaz o trvaní DPN. Aké povinnosti má zamestnávateľ voči zdravotnej poisťovni a soc. poisťovni?
Naposledy upravil Difi : 09.02.16 at 12:52
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Difi Keďže nemá nárok na nem. dávky ani na náhradu príjmu ale lekár mu vystavil Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti a Preukaz o trvaní DPN musí dať stornovať?

    Ako bude dohodár ktorý je ID, uvedený do mesačného výkazu poistného, lebo v januári nepracoval a od 18.01. je na PN-ke? Vo výplatnej páske čo treba uviesť aby na SP akceptovali výkaz? Ďakujem a pekný deň
    mints keďže v januári neodpracoval, stornovala by som tú dohodu
    Difi Ďakujem
    mints ak teda dohodu zrušíš, prihlášku v SP asi už nestornuješ, čiže, by som dala odhlásenie 2.1.2016, a PN asi tiež treba stornovať, ale je už tiež dosť pokročilý dátum (môj pohľad na tvoju situáciu). Ten dôchodca je evidovaný na ÚP? Dával dohodu na ÚP?
    Difi ID nie je evidovaný.

    Našla som na stránek: www.kros.sk - Vykazovanie dohodárov na mesačnom výkaze do zdravotnej poisťovne:
    Čo v prípade, že dohodár bude PN / OČR?
    PN dohodára odporúčame zaevidovať na karte Zadanie PN a OČR bez ohľadu na to, či dohodár platí NP alebo nie, nakoľko dni PN / OČR majú vplyv na kalendárne dni vykázané na MV ZP a MV SP /VPP. Počas celého obdobia PN / OČR je do ZP prihlásený aj dohodár, ktorý bežne nepracuje 5 dní po sebe. Tieto dni nie je potrebné vyklikávať v kalendári na karte Zdravotné poistenie. Program eviduje toto obdobie zdravotného poistenia automaticky.

    Čo by ste robili? Stornovať dohodu inv. dôchodcu (45%) alebo zaevidovať dni PN pre Sociálnu poisťovňu? Dohodár ani vo februári nepracoval, možno od 1.03. nastúpí do práce.
    mints keďže, je už pokročilý dátum, tak môžte zaevidovať jeho PN, potom január vo výkaze SP bude 17 dní, ak je PN od 18.1. a príjem 0, v ZP sa nevykazuje, keďže sa neplatí zdrav. poistenie za invalida.
    no dúfam, že som trochu pomohla.
    Difi Ešte raz ďakujem.
      zbaliť

    Invalidný dôchodca - náhrada príjmu / nemocenské

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.