Zavrieť

Porady

§ 17 ods 19 nájomné

Prosím Vás ak je v zmluve uvedene a na faktúrach rozpis

nájomné , vodné stočné, energie, upratovanie

a faktúra za december bude uhradená až v januári, je pripočítateľná položkou celá hodnota faktúry alebo len položka nájomné?

Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Pri tomto spôsobe, aj keď sú platby dohodnuté oddelene za nájom a za spotrebu všetkých energií, sa bude postupovať tak, ako to je uvedené v stanovisku Daňového riaditeľstva SR zo dňa 13. mája 2009 zverejneného na intranete pod č. 6/PD/2009. Prenajímateľ tak považuje za zdaniteľné príjmy z prenájmu nehnuteľnosti podľa § 6 ods. 3 ZDP nielen nájomné, ale aj platby za spotrebu všetkých energií, ktoré súvisia s touto prenajatou nehnuteľnosťou. Ak s prenájmom nehnuteľnosti súvisia aj platby za ostatné služby spojené s užívaním tejto nehnuteľnosti.
    https://www.financnasprava.sk/_img/p...k_595_2003.pdf

    ...čiže aj nájomca to bude považovať za súčasť nájmu
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Sarlotka ja uctujem energie na ucete 502, a najom pripadne upratovanie na 518, aj tak je to pripocitatelna polozka?
    Sarlotka a mam dokonca uz aj vyuctovanie energii za rok 2015 zauctovane ako 502/326 a teda aj toto bude pripocitatelnou polozkou? kedze je uhrada prenajimatelovi a nie priamo poskytovatelovi energii?
    Sarlotka JankaO mala pravdu

    Dobrý deň,

    na základe stanoviska kompetentného orgánu finančného riaditestva vám posielam nasledovnú odpoveď:

    Podľa § 17 ods. 19 písm. b) ZDP súčasťou základu dane daňovníka len po zaplatení sú výdavky (náklady) na nájomné za prenájom hmotného majetku a nehmotného majetku; zaplatené nájomné fyzickej osobe za príslušné zdaňovacie obdobie sa uzná najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie.

    Tak ako posudzujeme príjmy z prenájmu u prenajímateľa, je potrebné posudzovať aj výdavky (náklady) súvisiace s prenájom u nájomcu.

    Ak s prenájmom nehnuteľnosti súvisia aj platby za ostatné služby spojené s užívaním nehnuteľnosti a tieto platby sú u prenajímateľa považované za zdaniteľné príjmy, u nájomcu budú tie isté platby súčasťou základu dane až po zaplatení podľa § 17 ods. 19 písm. b) ZDP. Rovnako sa budú posudzovať aj platby za energie a ostatné služby spotrebované nájomcom, ak ich platí nájomca priamo dodávateľovi energií a služieb, pričom zmluvný vzťah s dodávateľom energií a služieb má uzatvorený prenajímateľ.

    Nezaplatené nájomné do konca zdaňovacieho obdobia nebude súčasťou základu dane a uvedie sa ako položka zvyšujúca výsledok hospodárenia alebo rozdiel medzi príjmami a výdavkami na riadku 140 daňového priznania k dani z príjmov právnickej osoby podľa ZDP.
    karakul vďaka za pripnutie odpovede, aj keď "po funuse" (teda po podaní DPPO)...
    lebo o nezaplatené energie platené priamo dodávateľovi energií som nezvyšoval základ dane... osobne som presvedčený, že takýto výklad zo znenia zákona priamo nevyplýva...
      zbaliť

    karakul je offline (nepripojený) karakul

    karakul
    Nikto iný sa nevyjadril, čo ma mrzí...

    Nie som si istý, či pokyn DRSR z roku 2009 sa uplatňuje aj na (nezaplatené) energie, ale nevylučujem to.

    Ale momentálne sa zaoberám a nenachádzam odpoveď na:

    Ak vylučujem nezaplatený záväzok zo základu dane (t.j. zvyšujem ZD) o celú neuhradenú sumu, tak ešte tvorím aj "opravnú položku" na neuhradené záväzky vo výške 20,50,100% ???? t.j. zvyšujem ZD 2x ????
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    KEJKA určite nie 2x
    opravná položka k záväzkom? To hádam nie.
    karakul Kejka nesranduj - "opravnú položku" mám v úvodzovkách... ak nie je jasné, o čo ide, uvediem (je to obdoba o OP k pohľadávkam):

    Daňovník základ dane zistený z výsledku hospodárenia alebo z výsledku hospodárenia podľa medzinárodných štandardov pre finančné výkazníctvo v daňovom priznaní upraví o výšku záväzku (alebo neuhradenej časti záväzku) prislúchajúceho k výdavku (nákladu), ktorý je podľa § 19 zákona o dani z príjmov daňovým výdavkom tak, aby zvýšenie základu dane:
    - predstavovalo v úhrne najmenej 20% menovitej hodnoty záväzku alebo jeho
    nesplatenej časti, ak od dohodnutej lehoty splatnosti záväzku uplynula doba dlhšia
    ako 360 dní,
    - predstavovalo v úhrne najmenej 50% menovitej hodnoty záväzku alebo jeho
    nesplatenej časti, ak od dohodnutej lehoty splatnosti záväzku uplynula doba dlhšia
    ako 720 dní,
    - predstavovalo v úhrne najmenej 100% menovitej hodnoty záväzku alebo jeho
    nesplatenej časti, ak od dohodnutej lehoty splatnosti záväzku uplynula doba dlhšia
    ako 1080 dní.

    ... už je jasné, o čo mi ide ???
    karakul .... na druhej strane mi síce logicky vychádza, že ak zvyšujem ZD o nehradené "CELE" záväzky, nemal by som (ak termín "opravná položka z neuhradenému záväzku" nie je prijateľná, prosím stručný výraz) tvoriť = zvyšovať ZD o tieto %%%, lebo som to vylúčil celé z daňových výdavkov... ale teraz si predstavte kombináciu prípadov vylučovania, ak si zoberieme do úvahy aj možnosť čiastočných úhrad DF.
    KEJKA intuitívne som to chápala, ale naozaj ide o úpravu ZD, v účtovníctve neúčtuješ opravné položky k záväzkom, ani inak nazvané sumy.
    Pokiaľ považuješ náklady účtované ako nedaňové, tak príslušné záväzky neriešiš.
    ZDP to predsa uvádza hned v Tebou uvedenom citáte.
    karakul ... dospel som vlastne k tomu istému záveru ako Ty (viď koment nad Tvojim)... ale - neustále sa hovorí o znižovaní administratívnej náročnosti - snažím sa čo najviac prípadov riešiť cez účtovníctvo, ak to inak nejde tak cez podsúvahovú evidenciu - no a k tomu evidenciu +,- položiek k základu dane... ide mi o to, aby som sa v prípade "neporiadnych" klientov (lebo mám aj takých) sa aj po rokoch vedel zorientovať, čo s čím vypárovať, spárovať a správne uplatniť v DPPO.
    KEJKA ja som to už vzdala - mať všetko v účtovníctve a podsúvahové účty používam akurát pre evidenciu DPH.
    Ku každej RUZ mám inventúru zostatkov a daňovú analýzu včítane mojich komentárov - aby som sa v budúcnosti zorientovala.
      zbaliť

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    reagujem na komentáre
    Daňovník základ dane zistený z výsledku hospodárenia alebo z výsledku hospodárenia podľa medzinárodných štandardov pre finančné výkazníctvo v daňovom priznaní upraví o výšku záväzku (alebo neuhradenej časti záväzku) prislúchajúceho k výdavku (nákladu), ktorý je podľa § 19 zákona o dani z príjmov daňovým výdavkom tak, aby zvýšenie základu dane.........
    pokiaľ sa účtuje nedaňovo, príslušný záväzok sa z hľadiska jeho úhrady nerieši (bola by to duplicita a ani by to nebolo v súlade s ZDP).


    k zadaniu - ak ide o osobitne uvedené položky za média, nepovažujem to za nájomné.
    Pokiaľ zmluva hovorí o nájomnom a len o nájomnom, tak je to všetko pripočitateľná suma.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    karakul ... ani ja som doteraz "média" nepovažoval za nájom, ale ten pokyn DRSR vniesol kúsok neistoty - hoci to skôr vnímam pre FO ako PO
    Sarlotka pisala som dopyt na FS, odpisali, ze otazku postupili na riaditelstvo a ak dostanu odpoved budú ma informovat.. pripnem odpoved
    Sarlotka odpoved mi prisla dnes
    Dobrý deň,

    na základe stanoviska kompetentného orgánu finančného riaditestva vám posielam nasledovnú odpoveď:

    Podľa § 17 ods. 19 písm. b) ZDP súčasťou základu dane daňovníka len po zaplatení sú výdavky (náklady) na nájomné za prenájom hmotného majetku a nehmotného majetku; zaplatené nájomné fyzickej osobe za príslušné zdaňovacie obdobie sa uzná najviac do výšky časovo rozlíšenej sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie.

    Tak ako posudzujeme príjmy z prenájmu u prenajímateľa, je potrebné posudzovať aj výdavky (náklady) súvisiace s prenájom u nájomcu.

    Ak s prenájmom nehnuteľnosti súvisia aj platby za ostatné služby spojené s užívaním nehnuteľnosti a tieto platby sú u prenajímateľa považované za zdaniteľné príjmy, u nájomcu budú tie isté platby súčasťou základu dane až po zaplatení podľa § 17 ods. 19 písm. b) ZDP. Rovnako sa budú posudzovať aj platby za energie a ostatné služby spotrebované nájomcom, ak ich platí nájomca priamo dodávateľovi energií a služieb, pričom zmluvný vzťah s dodávateľom energií a služieb má uzatvorený prenajímateľ.

    Nezaplatené nájomné do konca zdaňovacieho obdobia nebude súčasťou základu dane a uvedie sa ako položka zvyšujúca výsledok hospodárenia alebo rozdiel medzi príjmami a výdavkami na riadku 140 daňového priznania k dani z príjmov právnickej osoby podľa ZDP.
      zbaliť

    honeyflower je offline (nepripojený) honeyflower

    honeyflower
    Myslím, že toto vám pomôže:

    Otázka č.6 - Výdavky súvisiace s prenájmom nehnuteľnosti u nájomcu
    Spoločnosť má uzatvorenú zmluvu na prenájom nehnuteľnosti. Platby za nájom a služby spojené s užívaním nehnuteľnosti (platby za dodávku elektrickej energie, vody, tepla na vykurovanie a teplej úžitkovej vody, plynu, upratovanie spoločných priestorov a odvoz odpadu) má s prenajímateľom v nájomnej zmluve dohodnuté oddelene, a to mesačné nájomné vo výške 200 € a platby za služby vo výške 200 €. K 31.12. 2016 spoločnosť eviduje nezaplatené faktúry za mesiac november a december v celkovej sume 800 €, z toho 400 € za prenájom a 400 € za súvisiace služby vrátane energií. Vzťahuje sa podmienka zaplatenia len na nájomné alebo aj na služby súvisiace s prenájmom vrátane energií?
    Odpoveď
    Tak ako sú posudzované príjmy z prenájmu u prenajímateľa, je potrebné posudzovať aj výdavky (náklady) súvisiace s prenájmom u nájomcu. Ak sú platby v nájomnej zmluve dohodnuté oddelene za nájom a oddelene za služby súvisiace s prenájmom vrátane energií a nájomca ich platí prenajímateľovi, na strane prenajímateľa sú všetky tieto platby považované za príjmy z prenájmu. Na strane nájomcu sa všetky tieto výdavky (náklady) posudzujú podľa § 17 ods.19 písm. b) zákona o dani z príjmov a sú súčasťou základu dane až po zaplatení. Nájomné vrátane súvisiacich služieb nezaplatené do 31.12.2016 v celkovej sume 800 € nie je uznaným daňovým výdavkom a pri zistení základu dane sa uvedie ako položka zvyšujúca výsledok hospodárenia..

    celý článok nájdete tu: https://podpora.financnasprava.sk/54...AD-%C3%BAhrady

    § 17 ods 19 nájomné

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.