Zavrieť

Porady

príspevok na opatrovanie + SZČO a žiadne odvody??????

poberám príspevok na opatrovanie rodiča. začala som podnikať v júli. bolo mi povedané, že nebudem platiť zdravotné odvody z podnikania, lebo mám tento príspevok na matku. a teraz sa dozvedám, že zdravotnú platiť budem a ak prekročím zárobok 4800 tak od júla budem platiť aj sociálku. je to pravda?
3 komentárov     zbaliť
veronikasad aký príjem=tržby si mala z podnikania za rok 2015 ?
Aldan 5300 bol príjem z podnikania. ide o to, ak by som mala do 4800 nemusela by som platiť odvody od júla do sociálky?
veronikasad nie 4800, ale 5148 (429*12)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Z titulu poberania príspevku na opatrovanie si poistencom štátu v zdr.poisťovni. Preto pri súbehu podnikania a poberania OP, nemusíš platiť preddavky na zdr.poistenie z min. vymer.základu a do 31.12.2016 si môžeš určiť preddavky z vymer.základu 0.
    Ak však v daňovom priznaní vykážeš kladný základ dane, počítaj s nedoplatkom v ročnom zúčtovaní zdr.poistenia za rok 2015, aj 2016.
    Od 1.1.2017 - ak opatrovanie stále bude trvať - začneš platiť preddavky zo skutočného vymer.základu z podnikania, ktorý ti oznámi v RZZP prísl. zdr.poisťovňa.

    Do SP začneš platiť poistné od 1.7.2016 za predpokladu, že tvoj príjem=tržby za rok 2015 presiahli 12*429€ - bez ohladu na počet mesiacov podnikania.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    určite ti nebolo "povedané", že nebudeš platiť odvody ... ale len, že zatiaľ, ak máš súbeh (poistenec štátu a szčo) nemusíš platiť preddavky na zdravotné odvody. ZP ti spraví RZZP - a ak bude nedoplatok - tak uhradíš, tiež ti predpíše nové zálohové platby ak výjdu? (VZ je dôležitý)
    Ako SZČO platíš odvody podľa dosiahnutého príjmu - resp vymeriavacieho základu - viď zák o ZP a tiež zák o SP (hranica príjmu)
    Ale toto všetko ako samostatne zárobkovo činná osoba musíš riešiť (aj vedieť) - prípadne si nájdi niekoho - aj na učto, aj na dane ..
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Aldan tak je to potom tak, ked zarobím viac ako 4800 budem platiť odvody aj do sociálnej
    veronikasad kde si zobrala sumu 4800€?
    Aldan teda presne 4944,- už viem odpoved, dík
    Katy a R keď už - tak 4754 - lenže to je niečo iné - nie hranica pre povinnosť platiť odvody do SP! tú už ti Veronika napísala, že 5148
      zbaliť

    príspevok na opatrovanie + SZČO a žiadne odvody??????

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.