Zavrieť

Porady

Manželka na invalidnom a starobnom - nárok na odpočet?

Chcem sa opýtať, či je nárok na odpočet na manželku:

1. ak je manželka na polovičnom invalidnom dôchodku do júla bez evidencie na UP, od augusta na riadnom starobnom.... ak áno, tak za jej príjem sa považujú obidva dôchodky???
odpoveď: považuje sa za občana so zdravotným postihnutím, takže má nárok.... jej príjem budú obidva dôchodky spolu
len teraz neviem, či za 7 mesiacov alebo 12 mes?

2. ak manželka poberá opatrovateľský príspevok na 17-ročného postihnutého chlapca a občasne robí na dohodu, bez evidencie na UP?

odpoveď: v príslušnom zdaňovacom období poberala peňažný príspevok na opatrovanie.... jej príjmom bude ten príspevok a príjem z dohody po odpočítaní poistného a celý rok

Dobre som to pochopila?
Prosím ešte usmerniť v počte mesiacov pri 1.
Naposledy upravil nikula : 10.03.16 at 07:13
7 komentárov     zbaliť
veronikasad odkedy je poberatelom starobného dôchodku ? (dátum)
nikula presný dátum neviem, len mám potvrdenie o dávkach a tam je uvedené, že invalidný dostala posledne v septembri a starobný prvýkrát v oktobri.... no bolo mi povedané, že od augusta
veronikasad má aj preukaz osoby ZŤP z Úradu práce ?
nikula ou, to neviem... je na polovičnom invalidnom.... musím si zistiť
veronikasad pre priznanie zdravotného postihnutia na UPSVaR sú iné kritéria ako v SP.
nikula aha, takže ak je iba schválené SP, tak nemusí to platiť, ale ak UPSVaR, tak áno? Ak áno, tak sa berú do úvahy iba mesiace ID a SD sa už nepočíta?
veronikasad Nie som si úplne istá, ale aj držitel preukazu občana so zdr.postihnutím by mal mať nárok na uplatnenie NČZD. Ak je to tak a tento preukaz má, tak by si jej uplatnila NČZD za 12 mesiacov, zníženú o vlastný príjem manželky, do ktorého sa zahrňa invalidný aj starobný dôchodok.
Napíš dotaz na FS.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ak je aj v čase poberania SD občanom so zdr.postihnutím (má preukaz ZŤP, vydaný UPSVaR), uplatníš NČZD za 12 mesiacov vo výške rozdielu medzi ročnou NČZD a vyplateným starobným a invalidným dôchodkom v období od 1.1.-31.12.2015. Vianočný príspevok sa za príjem nepovažuje.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    nikula ešte sa chcem opýtať... v potvrdení o dávkach dôch. poistenia je tabuľka s členením invalidný (do sept.), starobný (od okt.)... Pod tabuľkou je uvedené, že doplatok na starobnom dôchodku za obdobie od 7.8. do 2.10 bol poukázaný dňa.... v sume 388,08 €. Táto suma nie je nikde v tabuľke, tak neviem, či ju mám brať do úvahy, alebo len sumy z tabuľky?
    veronikasad Ak doplatok prišiel v roku 2015, zahrňa sa tiež do vlastného príjmu manželky za rok 2015
    nikula áno, v roku 2015... len neviem prečo to už nedajú do tabuľky.... ďakujem
      zbaliť

    Manželka na invalidnom a starobnom - nárok na odpočet?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.