Zavrieť

Porady

Ako sa pocita vyska prijmu v nezamestnanosti a vyska dobrovolneho poistneho v nezamestnanosti pre SZCO?

Od 19.6.2014-29.2.2016 som bol zamestnancom. Od 1.4.2016-31.12.2016 planujem viest zivnost. Chcem sa spytat, ci mam od 1.1.2017 narok na davku v nezamestnanosti, ak budem dobrovolne platit poistne v nezamestnanosti ako SZCO. Ak ano, akym sposobom sa vypocita vyska tohto prijmu a dobrovolneho poistneho v nezamestnanosti?
15 komentárov     zbaliť
veronikasad aký hrubý príjem si mal zo zamestnania ?
hlavko mesacne cca 1700E
veronikasad Pre teba by bolo výhodnejšie doplatiť si chýbajúce dni poistenia v nezamestnanosti do 730 dni v posledných troch rokoch (ak si pred 19.6.2014 nemal žiadne zamestnanie), potom sa zaevidovať na UP, vybrať dávku v nezamestnanosti a až potom začať podnikať.
Platením dobr.poistenia z minima si výrazne znížiš sumu dávky v nezamestnanosti.

Počas evidencie na UP môžeš pracovať na dohodu s mesačným hrubým príjmom 148.57€
hlavko 1. co znamena doplatit? ze budem znovu zamestnany na tych zopar mesiacov?
2. nevadi, ze uz som v evidencii na UP od 1.marca?
veronikasad Vadí. Ale zrejme si tam kvoli príspevku na podnikanie ...
hlavko nie som. myslel som, ze to je povinnost zo zakona sa prihlasit na UP do 7 dni po ukonceni pracovneho pomeru. cize teraz si to uz nemozem doplatit?
veronikasad Povinnosť to určite nie je, len keď sa nezaeviduješ, musíš si platiť aj zdravotné poistenie.
hlavko cize, co mozem teraz robit? odhlasim sa z evidencie UP, zacnem si platit ZP a SP, pockam do 730 dni a potom pojdem znovu na UP?
veronikasad Dobrovolné poistenie nemusíš platiť počas celej doby podnikania. Stačí keď budeš mať splnenú podmienku 730 dní poist.v nezam. v posledných troch rokoch. Teraz ju nesplňaš ?
hlavko ee, nesplnam. chybaju mi 3-4 mesiace.
veronikasad Tak už to teraz nechaj tak, ak si rozhodnutý od 1.4.podnikať, vybav si živnosť a začni si platiť celý balík dobrovolného poistenia. Výšku VZ si určuješ sám. Po splnení podmienky 730 dní - dobre prepočítaj, radšej pár dní viac) sa môžeš z dobr.poistenia odhlásiť.
hlavko a musim ukoncit zivnost alebo staci pozastavit, ak budem chciet poberat davku v nezamestnanosti?
veronikasad stačí pozastaviť na obdobie minimálne 6 mesiacov.
hlavko dakujem za rady. inac je mozne ziskat na teba priamy kontakt, lebo podobne poradenstvo budem potrebovat asi aj v buducnosti, samozrejme nie zadarmo
veronikasad napísala som ti mail do profilu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Samotné dobrovolné poistenie v nezamestnanosti ako SZČO sa platiť nedá, pretože ako začínajúca SZČO nebudeš platiť povinné poistenie do SP. Musíš sa prihlásiť na celý balík poistenia v SP, najmenej z minimálneho vymeriavacieho základu, t.č. 429€ mesačne. Prihlášku na reg.liste FO treba doručiť najneskôr v deň vzniku poistenia a dobr.poistenie je potrebné platiť v lehote splatnosti, t.j. najneskôr 8 kal.deň po skončení kal. mesiaca.

    Ak tieto podmienky dodržíš, nárok na dávku v nezamestnanosti ti vznikne. Len si to treba prepočítať, lebo mesačná platba bude cez 150€ a dávku v nezam. budeš poberať len 6 mesiacov a je 50 % denného vymer.základu za posledných 24 mesiacov.

    Ako sa pocita vyska prijmu v nezamestnanosti a vyska dobrovolneho poistneho v nezamestnanosti pre SZCO?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.