Zavrieť

Porady

náhrady za použitie súkromného vozidla u SZČO

Dobrý deň, hľadám všade možne informácie o náhradach za PHL a vždy sa mi potvrdí, že výpočet, ktorý robím, je správny, ale vŕta mi v hlave jedna vec. Prevzala som účtovníctvo SZČO, ktorá nemá vozidlo v majetku, ale v súkromnom vlastnícve, pracuje pre iné firmy na dohodu a využíva toto vozidlo na účely domácich aj zahraničných pracovných ciest. Podnikatel mi dolozil blocky, ale klasika ako u vacsiny neviedol knihu jazd, takze na zaklade tych blockov a "spomienok" podnikatela,kde asi cestoval som si vytvorila knihu jazd. vypočítala základnu náhradu za pouzitie vozidla a nahradu za PHL. A tu je tá vec, ktorá mi vŕta hlavou: za rok 2015 mam bločky v celkovej hodnote 1.543 €, teda natankovaných ca. 1.340 l, spotreba z techničáku 6,4l/100 km. z toho mi vyšlo, že mohol najazdiť približne 20.900km(konkrétne podľa mojich jázd 20.904 km) a príslušné náhrady mi vyšli: základná: 20.904 * 0,183=3825,43€ a náhrada za PHL 1539,73€, spolu: 5.365,21€. Nič viac a nič menej už do výdavkov nemôžem dať, nie? Ale keď som si pre porovnanie pozrela minulé roky, tak som ostala šoknutá, pretože predchodzia účtovníčka tam mala zdokladované bločky v sume 1.495,67€, teda natankované 1115,2 l. Je to ešte menej ako mám ja teraz za 2015, ale ona vypočítala základné náhrady a náhrady za PHL až vo výške 13.563€ a podľa nej najazdil za rok 2014 až 51 293 km a použila akúsi kombinovanú spotrebu 5,8 l, čo nekorešponduje vôbec s technickým, kde je 6,4. Ako je to možné? Existuje ešte nejaký iný výpočet, ako používam ja? neviete mi s tým poradiť? Ďakujem vopred
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Pri používaní súkromného motorového vozidla na pracovné cesty SZČO sa bez evidencie jázd nepohneš. Nie je možné uplatniť náhrady prepočtom aký si urobila ty.

    Vzorec pre výpočet :
    1. sadzba základnej náhrady x počet najazdených km súvisiacich s pracovnou cestou živnostníka

    2. priemerná spotreba PHM x priemerná cena z bločkov o nákupe x počet najazdených kilometrov.

    Pri "tvojom" prepočte si sa ho spýtala aj na stav tachometra, ak ti predložil "pozháňané" bločky o nákupe PHM ?
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    martinall ďakujem Veronika,

    tú evidenciu jázd som urobila na základe tých bločkov a náhrady som vypočítala presne tým spôsobom, čo uvádzaš ty. Stav tachometra nemám.
    Mňa skôr zaujímalo, či je možné nejakým spôsobom dôjsť k takým vysokým náhradám, ako účtovala predošlá účtovníčka, lebo za 1115 natankovaných litrov nemohol predsa prejsť ca 51tis km pri spotrebe 6,4. a zaúčtovala mu náhrady ca. 13tis. A v papieroch nebolo nič dokladované, len tie bločky. Ešte mi napadlo, že či náhodou nevytvorila nejaké fiktívne jazdy a dala prepočítať najazdené kilometre podľa cien štatistického úradu. ale pokiaľ viem, tak toto si môžu uplatňovať len zamestnanci, ak nemajú doklad o nákupe PHM. Ja myslím, že to počítala zle.Alebo existuje ešte nejaký iný spôsob výpočtu náhrad, o ktorom neviem?
    Teda celá podstata o čo mi ide je, že SZČO si môže uplatniť podľa najazdených km základné náhrady za km a náhrady za PHM a tieto jazdy musia byť podložené bločkami. Keď nemám bločky, tak nemôžem si len tak dať náhrady podľa štatistického?
    veronikasad Nerieš spôsob výpočtu predchádzajúcej účtovníčky, za ten ty zodpovednosť niesť nebudeš, pokial nebudeš robiť dodatočné DP.

    Postupuj podľa vzorca, ktorý som uviedla. O nákupe PHM musíš mať bločky z čerp.stanice, nedá sa použiť cena zo štat.úradu. Tá môže byť použitá iba pri vyúčtovaní prac.cesty zamestnanca.

    Ešte jedna dôležitá vec, ak auto predtým odpisoval vo firme (bolo zaradené do obch.majetku) a neskôr ho vyradil, môže si uplatniť iba spotrebu PHM - sadzbu základnej náhrady nie !!!
    martinall Dakujem pekne.
    Hej, uz som si nastudovala zmenu co nastala, tu som v pohode.

    Pekny den
      zbaliť

    náhrady za použitie súkromného vozidla u SZČO

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.