Zavrieť

Porady

Rodičovský príspevok a SZČO

Počítam správne, ak SZČO, ktorá poberá rodičovský príspevok má príjem cca 9000,- EUR, čiastkový základ dane je 3500,- EUR. Podľa zákona o ZP je poistencom štátu a odvody sa na ňu vzťahujú po prekročení VZ pre ZP 2971,35 ( 15xživ.minimum). Takže VZ je 3500/12/1,486 = 196,28x12 = 2355,32 . Takže jej VZ pre ZP je nižší ako 15násobok živ.minima a v RZZP nebude mať nedoplatok. Iné príjmy nemá . .
Naposledy upravil AdrianaA : 10.03.16 at 11:55
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    V zákone o ZP nie je napísané, že ak je niekto poistencom štátu a súčasne szčo, s VZ nižšm ako 15xmin. mzda, že ako szčo nemusí platiť poistné. Iba že sa na takúto szco nevzťahuje minimálny základ.
    T.j. ak má VZ 2355, tak z tohoto VZ aj bude platiť poistné do ZP.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    AdrianaA vychádzala som z tohto :
    (8) Štát nie je platiteľom poistného za osobu podľa odseku 7 písm. a) až l), n) až r) a t) až v), ak má v rozhodujúcom období vymeriavací základ podľa § 13 znížený o vymeriavací základ zamestnanca podľa § 11 ods. 7 písm. v), na ktorý sa použila sadzba poistného podľa § 12 ods. 1 písm. a) druhého bodu (ďalej len "znížený vymeriavací základ"), vyšší ako 15-násobok životného minima47a) platného k prvému dňu kalendárneho roka rozhodujúceho obdobia (ďalej len "15-násobok životného minima") alebo ak má pomernú časť zníženého vymeriavacieho základu prislúchajúcu k počtu kalendárnych dní, počas ktorých poistenec bol osobou podľa odseku 7 písm. a) až l), n) až r) a t) až v) vyššiu, ako pomernú časť 15-násobku životného minima prislúchajúcu k počtu kalendárnych dní, počas ktorých poistenec bol osobou podľa odseku 7 písm. a) až l), n) až r) a t) až v).
    Jana Motyčková No to hovorí o štáte, nehovorí o tom, že szčo vtedy neplatí.
    AdrianaA Ja som tomu porozumela takto. Stat nie je platitelom za osobu ako je uvedene v odseku 8. Teda ak ma osoba mensi vz,tak plati. Ak sa mylim, tak kde by som nasla, ze ma. Som to prestudovala, ale asi mi to unika.
    genko Zdravim Adriana, tiez tomu rozumiem tak ako vy. Ze stat by mal platit ZP za matku zivnostnicku, ktora pobera RP, ak jej skutocny rocny vymeriavaci zaklad neprekroci 15-nasobok zivotneho minima, cize az ked ma rocny VZ vyssi nez 2971,35 eur. § 11 ods. 8 nadvazuje na § 11 ods. 7 a oba spolu suvisia. Podarilo sa vam za tie 2 mesiace potvrdit tuto teoriu aj v praxi? :-) Dakujem za info
    AdrianaA žiaľ nie, lebo zo ZP som dostala len citácie zákona. Takže uvidíme v ročnom zúčtovaní. Klientku som nato pripravila.
      zbaliť

    Rodičovský príspevok a SZČO

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.