Zavrieť

Porady

Daňové priznanie opatrovateľky vo Švajčiarsku a Nemecku

Ak pracuje opatrovateľka ako zamestnanec v rodine je situácia jasná. Čo však v prípade, ak opatrovateľky so slovenskou živnosťou pracujú v CH a DE ? sú vysielané agentúrami, teda presnejšie, agentúra im sprostredkúva miesto ,veľká časť z nich nemá ani PD A1 / nesúvisí s otázkou, iba poznámka/ a ako živnostník majú podať DP na SK. V prvom rade pracujú nad 183 dní - v CH, DE okrem pobytu nehlásia nič, teda tam príjem, aj keď by mali, nezdaňujú. Ako potom zdaňujú svoj príjem na SK ? je im doporučované, držať sa v hranici do 4900 Eur...Príjem /koľko uzná/ mínus cestovné, diéty, zdravotné poistenie na SK, provízia za sprostredkovanie.
Alka3 Ja mam ten isty problem. Len ma este zaujimaju diety. Treba mat nejake doklady o tom,ze som si kupovala potraviny? Alebo len na VPD napisem sumu 45.-Eur/den
crazynka71 Môžem sa spýtať ako ste prosím robili takéto daňové priznanie??
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Ak sa v DE alebo CH zdrziavaju kvoli praci aspon 183 dni za rok, vznika nasledovna situacia:

    1. Majú povinnosť odhlásiť sa v SR z.pobytu a živnosť im bude zrušená
    2. Majú povinnosť mať živnosť v.DE resp. CH aj s prihlásenÿm pobytom.
    3. Dane platia a daňové priznanie podávajú tam, kde im vznikla daňová rezidencia z dôvodu, že sa tam zdržiavajú aspoň 183 dní v roku.

    Predpokladám, že väčšina takých osôb na to z vysoka kašle. Ak sa vykašlali na legálny postup, tak to musia riešiť nasledovne:

    Podávajú v DE a CH dańové priznanie a zaplatia dane ako neregistrovaná SZČO.
    Následne podajú DP v SR a daň zaplatenú v zahraničí si započítajú.

    Zahraničné úrady ich v DE a CH na základe podaného DP vyzvú na prihlásenie sa na soc. a zdrav. poistenie v ich krajine. A dorubia spätne poistné na základe podaného DP aj s penále a pokutami.

    Keď niet niekomu rary, niet mu pomoci. Väčšina ľudí si mylne myslí, že v EU môžu žiť kde chcú a koľko chcú a bez prihlásenia pobytu a že tam môžu voľne podnikať so slovenskou živnosťou. Nie je to ale tak.

    Každý, kto sa bude v inej krajine EU alebo EHS zdržiavať 90 dní v kuse, alebo aspoň 183 dní za rok, má povinnosť odhlásiť sa u nás z pobytu a prihlásiť sa k pobytu v tej druhej krajine.
    Živnosť v celej EÚ má v podmienkach pobyt. Odhlásením z pobytu, živnosť u nás zanikne. Následne potrebuje živnosť v novej krajine.
    Ak niekto je v inej krajine aspoň 183 dní za rok, stáva sa jej daňovým rezidentom a má povinnosť platiť tam dane a odvody a to aj v prípade, ak si nesplnil povinnosť prihlásiť sa tam k pobytu.

    Daňové priznanie opatrovateľky vo Švajčiarsku a Nemecku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.