Zavrieť

Porady

Výdavky 80:20

Dobrý deň. Vedel by mi niekto poradiť ako postupovať keď sme si doteraz uplatňovali na auto 100% výdavky, t.z. pri jeho obstaraní, PHM, prípadných opravách, odpisoch. Keby sme chceli teraz prejsť na 80:20 bolo by to možné? Myslím či by nebol hlavne problém pri dph z obstarania? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    michaela2117 Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď. Ono je to tak, že by som konateľovi chcela vysvetliť, že tento systém je lepší nakoľko pri 100% uplatňovaní je potrebné preukázať, že auto je využívané výlučne len na podnikanie. Ešte ma napadla v súvislosti s tým jedna vec. Toto konkrétne auto bolo obstarané na začiatku 2015. Uplatňovali sa 100% výdavky ako som spomínala. Keby sme teraz pri uzávierke urobili to, že tých 20% z PHM, opráv a odpisov by sme dali ako pripočítateľnú položku bolo by v poriadku? Nebilo by sa to s tým, že po celý rok sa uplatňovala dph 100%? Aj keď teraz ide o daň z príjmu?
    Tweety ak by si to takto urobila, musela by si podať DDP k dph za jednotlivé mesiace , v ktorých si uplatnila nárok na odpočet dph
    tina.mm Ak má konateľ vyplácanú mzdu mesačne, musí mať ku mzde zdanené 1 % z obstarávacej ceny auta. Ak ho používa aj na súkromné účely. Spätne za rok 2015 sa to už asi nebude dať.
    Ak sa mýlim, opravte ma, prosím.
    karakul ako vidím, tu je treba veľa vecí vysvetliť, a nielen konateľovi.
    michaela2117 Ďakujem
    Nanka44 ak sa krátia všetky výdavky 80 a 20% (odpisy, PZP, údržba....) z dôvodu používania aj na osobnú potrebu, tak na strane zamestnanca nejde o zdaniteľný príjem.
    michaela2117 No popravde som z toho dosť zmätená. Ja som úplný začiatočník, čo ma však neobhajuje, ale preto som sa pýtala, aby som si to úplne ujasnila. Aj keď som si o tomto pozerala veci tak nikde som nenašla, že by sa spomínalo, že sa musí zdaňovať v mzde 1% z OC. Aj keď viem, že pri aute na osobnú spotrebu sa to robí. No aj tak ma konateľ zrušil a povedal, že na to neprejde. Ďakujem ale všetkým za názor
    tina.mm SRO kúpila nové auto, ktoré bude používať konateľ firmy aj na súkromné účely. Konateľ je zároveň aj zamestnancom firmy.
    Môžeme sa rozhodnúť, či budeme uplatňovať 20 % nedaňových nákladov a 80 % daňových nákladov alebo musí mať konateľ 1 % z obstarávacej ceny auta ako nepeňažný príjem?
    Túto otázku som zadala a dostala som odpoveď, že musí byť 1 % z OC.
    A teraz už naozaj neviem, ako to má byť správne.
    Nanka44 https://www.financnasprava.sk/_img/p...y_doplnene.pdf
    tina.mm To som čítala, len už asi nedokážem rozmýšľať.
    Maxinka čítala som to aj ja...len teraz som si nie istá....Do daňových výdavkov si daňovník uplatní 80% za predpokladu, že počet najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia je primeraný- dáva zmysel.
    V tomto prípade daňovník nemusí viesť evidenciu o prevádzke motorového vozidla (knihu jázd)?
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.