Zavrieť

Porady

výpočet materskej

Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o radu.
Od 01.07.2014 pracujem ako SZČO a od júla 2016 mi vznika povinnosť platiť odvody do Soc. poistovne. Od 01.04.2016 budem aj zamestnaná s HM = 600 €. Chcem si splniť povinnosť 270 dní platenia odvodov aby som mala nárok na materskú a približne v januári 2017 by som chcela isť na materskú.

- chcela by som sa opýtať či budem mať po splnení 270 dní platenia zo zamestnania aj zo SZČO nárok na materskú z oboch príjmov?

- vypocítam si to klasiciky ako 70% z 600 € a zo SZČO min. materská ? (kedže budem platiť min. odvody), nekráti sa to nejako, keďže zamestnaná budem iba 9 mesiacov a szčo budem odvody platiť iba 6 mesiacov? alebo sa mám radšej dobrovolne pripoistiť aby som platila už od apríla?

bol by tento výpočet správny? 600x9/275 = 19,6364 x 70%= 13,7455 (materská na 1 deň)

- chcem si len overiť - popri materskej môžem dalej podnikať a mať príjem zo SZČO nebudem platiť odvody?
Naposledy upravil Cojpo : 17.03.16 at 08:46
3 komentárov     zbaliť
veronikasad Splnis z poistenia szco podmienku 270 dni nem.poistenia ku dnu porodu ?
Cojpo No záleží na tom či musím... otázka moja bola že budem zamestnaná od 1.4. tých 9 mesiacov...čo sa týka szco povinnosť platiť mám len od júna čiže by som nesplnila podmienku z pohľadu szčo (len 6mesiacov) a nemala by som žiadny nárok na materskú zo SZCO kedže by som si platila len 6 mesiasov, len zo zamestnania?
veronikasad Ak chceš aby ti vznikol nárok na materské z obidvoch poistení, musíš ku dňu pôrodu splniť podmienku zo zamestnania aj živnosti ...

V zamestnaní musí poistenie bez PN trvať aspoň 90 kal. dní, inak bude materské vyplácané z min. vymer.základu (obdobie PN sa započítava do 270 dní)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Kabaka123 17.03.16 09:04 odstránil(a) z Porady

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.