Zavrieť

Porady

Zníženie straty v daňovom priznaní

Ak som mala v roku 2013 stratu 20000 € v roku 2014 som bola v zisku a 1/4 tj 5000 € som ponížila daň. V roku 215 som ziskom ponížila stratu o 9000 €, čiže strata bola už len 6000 €. Ja som v daňovom priznaní 20000 nie 6000 je to taká chyba že mám podať dodatočné daňové priznanie?
Naposledy upravil Dav : 01.04.16 at 06:24
avalik "ponizit" mozes niekoho ... dan, stratu, ... "znizujes"
Dav Ponižovanie je v našom štáte ústavne zakázané. A strata sa znižuje/zvyšuje.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

    Žabinka
    nie celkom tomu dobre rozumiem... tej vete: V roku 215 som ziskom ponížila stratu o 9000 €, čiže strata bola už len 6000 €... to si uplatnila stratu 9000? veď si mohla uplatniť maximálne 1/4, a to bolo ako píšeš 5000.. ale už je dosť veľká hodina, takže možno nechápem správne, ako si to myslela..
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    amera Tak aby to bolo správne v roku 2014 som mala zisk 9000na účte 431 a tým ziskom som na začiatku roka 2015 účtovne znížila stratu o 90000 na učte 429
    kukučka Upokoj sa a oprav zadanie aby bolo zrozumiteľné.
    Žabinka takže ty píšeš o účtovnej strate.. ale tam nepočítaš nič s 1/4, to sa týka daňovej straty, tam sa uplatňuje 1/4 ale v daňovom priznaní..
    keďže je to účtovná strata, tak tá sa vysporiadava účtovne.. podľa zápisnice VZ, ako rozhodli spoločníci.. ak rozhodli započítať zisk s účtovnou stratou, tak účtuješ 431/429.. ale ak bol zisk, tak najprv by mal byť prídel do ZRF 431/421, a až potom vysporiadať stratu..
    ale potom zase nerozumiem tej prvej časti tvojej otázky: Ak som mala v roku 2013 stratu 20000 € v roku 2014 som bola v zisku a 1/4 tj 5000 € som ponížila daň.. mám pocit, že to máš celkom dosť domotané.. miešaš dokopy daňové veci a účtovné veci, a tak sa to nerobí..
      zbaliť

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    daňovo riešiš iba daňovú stratu v DPPO, čiže 4 roky môžeš v DPPO uplatniť odpočítanie 5000 Eur.
    Účtovne môžeš uhradiť účtovnú stratu zo zisku, ak tak rozhodne VZ, ale to je iba účtovný prípad a netýka sa DPPO.
    takže rozlišuj účtovné hľadisko a daňové hľadisko.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    amera Takže ja si môžem celú stratu účtovne uhradiť a aj tak ju budem odpisovať v daňovom 4 roky rozumiem tomu dobre?
    Žabinka nie, nie, nie, nie, nie.. v daňovom priznaní je daňová strata, v účtovníctve je účtovná strata.. to sú dve ale úplne odlišné záležitosti..
    Žabinka čo je daňová strata:
    Podľa § 2 písm. k) zákona o dani z príjmov daňovou stratou je rozdiel, o ktorý daňové výdavky prevyšujú zdaniteľné príjmy pri rešpektovaní vecnej a časovej súvislosti (v súlade s osobitným predpisom, ktorým je zákon č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov) zdaniteľných príjmov a daňových výdavkov v príslušnom zdaňovacom období.
    čo je účtovná strata:
    Rozdiel účtovnej triedy 6 mínus účtovná trieda 5 (čiže HV pred zdanením) je menší ako daň..
    amera Žabinka ďakujem za Tvoju trpezlivosť veľmi si mi pomohla
    Žabinka ešte doplním postup, všeobecne:
    najprv vyčísliš rozdiel 6-5, jednak vyplníš tabuľku F v daňovom priznaní, táto suma sa prenesie na riadok 100..
    plus pripočítateľné položky, mínus odpočítateľné položky, a môžeš dostať buď kladný základ dane, alebo daňovú stratu..
    ak dostaneš základ dane, vyčísluješ daň..
    ak dostaneš daňovú stratu, tú môžeš uplatniť v ďalšom účtovnom období..
    keď máš vyčíslenú daň v daňovom priznaní, vrátiš sa do účtovníctva..
    k 31.12. zaúčtuješ vyčíslenú daň 591/341
    k 31.12. zaúčtuješ HV po zdanení:
    ak 6-5-daň vyjde účtovný zisk 710/702
    ak 6-5-daň vyjde účtovná strata 702/710
    a toto sa po prevode roka prenesie na účet 431, a toto VZ potom vysporiada..
    neplietla som do toho daňovú licenciu, lebo to by som ťa len zamotala ešte viac.. ale inak nikde si nepísala nič o daňovej licencii..
      zbaliť
    Tvoja priateľka Antonia Jendrišáková
    V roku 2013 strata 20 000 € od 1.1.2014 môžeš umorit - odpočítať od základu dane - sumu 5 000 € t.j. 1/4 z 20 000 €, v roku 2015 môžeš odpočítať stratu tiež 5 000 €. Ak si umorila viac musíš urobiť dodatočné daňové priznanie.
    amera nie neumorila som viac len som si poplietla daňovú stratu s účtovnou. Ďakujem vám všetkým za pomoc.

    Zníženie straty v daňovom priznaní

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.