Zavrieť

Porady

umorenie opravenej straty v daňovom priznaní

Prosím vás, pomôžte mi .... ak som v roku 2009 opravovala HV minulého roka cez 429, zmenil sa mi výsledok, znížila sa mi strata, a v tomto roku si chcem stratu umoriť v danovom priznaní, ktorú výšku straty mám uviesť ? tú pred opravou ktorá bola uvedená v DP za 2008 alebo tú opravenú?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Umorujeme stratu uvedenú v daňovom priznaní.

    Ak sa Ti znížila strata, (znížili sa Ti náklady alebo zvýšili výnosy) - v
    takom prípade je potrebné podať DDP k r. 2008.
    NIe je dôležité, že sa neotvárali učtovné knihy r. 2008 a oprava sa urobila až v účtovnom období r. 2009.

    Po podaní DDP k r. 2008 môžeš umorovať "správnu" stratu z DP r. 2008 v DP r. 2009.

    Môj názor.

    hena22 je offline (nepripojený) hena22

    hena22
    vyplníš celé, tak ako je to správne a na konci uvedieš rozdiel z dodatočného DP.

    hena22 je offline (nepripojený) hena22

    hena22
    daňová strata je tá, ktorá bola uvedená v daňovom priznaní. Takže ak si zároveň s opravou HV2008 urobila aj dodatočné DP za rok 2008, môže byť strata po oprave, ak nie, pred opravou.

    nelka123 je offline (nepripojený) nelka123

    nelka123
    Ďakujem, a je treba podať dodatočné ak sa oprava urobila v 2009tom a len sa znížila strata?
    myslela som, že ak sa zmenou nezvýši ZD tak dodatočné robiť nemusím. Ale vlastne ak si umorím stratu pred opravou ktorá je napr. 1000 eur a v skutočnosti je po oprave strata 500 eur tak odvediem daň z nižšej sumy a tým pádom ukrátim štát o peniaze... vôbec neviem čo s tým robiť...

    nelka123 je offline (nepripojený) nelka123

    nelka123
    Aha, takže spravím rýchlo dodatočné 2008, uvediem správnu výšku straty a tú si umorím v DP za 2009.

    Ďakujem

    azla je offline (nepripojený) azla

    azla
    Tak ako teraz uvádzaš by som urobila.
    Presne ten dôvod...DÚ nemá odkiaľ čerpať informáciu, že sa Ti zmenila daňová strata.
    Daňové priznanie a účtovníctvo sú samostatné svety.

    nelka123 je offline (nepripojený) nelka123

    nelka123
    Ale vlastne výsledok straty z roku 2008 som zmenila až účtovaním v roku 2009, v sume napr. 1000 eur zápisom 429/365 a v roku 2008 o tom účtované nebolo.
    Prosím dajte mi vedieť...

    nelka123 je offline (nepripojený) nelka123

    nelka123
    Ok, dakujem za odpoved, idem spraviť dodatočné, len teraz neviem či do DP pre rok 2008 alebo aktuálneho 2009 a v Eurách?

    hena22 je offline (nepripojený) hena22

    hena22
    nelka123 Pozri príspevok
    Ok, dakujem za odpoved, idem spraviť dodatočné, len teraz neviem či do DP pre rok 2008 alebo aktuálneho 2009 a v Eurách?
    samozrejme do toho pre rok 2008. Sumy uvedieš v Sk a prepočítaš výslednú stratu na eurá konverzným kurzom. Tú opravu budeš mať iba ako položku zvyšujúcu základ dane, nie priamo v HV.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.