Zavrieť

Porady

Opravna faktura - oprava chyby a kontrolny vykaz

Ahojte, prosím ak ide o opravnú faktúru ako oprava chyby (cize nenastavajú žiadne skutocnosit v zmysle § 25 a § 53) tak sa uvadza tato fa v C?
dakujem

chcela som zamazat prispevok ale nejde mi, tak ja len ze uz viem odpoved je ANO
https://www.financnasprava.sk/_img/p...anieudajov.pdf

4. oddiel Opravná faktúra vyhotovená z dôvodu opravy nesprávne uvedených údajov v pôvodnej faktúre
V prípade vyhotovenia opravnej faktúry z dôvodu nesprávne uvedených údajov v pôvodnej faktúre zákon o DPH neustanovuje povinnosť uviesť údaje z takto vyhotovenej opravnej faktúry v dodatočnom kontrolnom výkaze. Napriek skutočnosti, že platiteľ dane je povinný podať dodatočné daňové priznanie, ak vyhotoví opravnú faktúru, ktorou mení nesprávne údaje uvedené v pôvodne vyhotovenej faktúre, do kontrolného výkazu sa uvádzajú údaje z takejto opravnej faktúry za zdaňovacie obdobie, v ktorom bola opravná faktúra vyhotovená alebo prijatá.
Príklad č. 9
Dodávateľ tovaru vyhotovil dňa 28.2.2014 opravnú faktúru z dôvodu, že v pôvodnej faktúre s dátumom dodania tovaru dňa 14.1.2014 uviedol omylom nižšiu cenu dodávaného tovaru. Keďže v daňovom priznaní podanom za január 2014 dodávateľ odviedol daň v nižšej sume, ako vznikla daňová povinnosť, je povinný podať dodatočne daňové priznanie k januáru 2014. Údaje z opravnej faktúry dodávateľ uvedie v časti C.1. kontrolného výkazu (ak pôvodnú faktúru bol povinný vyhotoviť podľa § 72 zákona o DPH a táto faktúra má všetky náležitosti podľa § 74 ods. 1 zákona o DPH) za zdaňovacie obdobie, v ktorom opravnú faktúru vyhotovil, teda za február 2014.
Príjemca plnenia uvádza údaje z prijatej opravnej faktúry v časti C.2. kontrolného výkazu za zdaňovacie obdobie, v ktorom mu bola opravná faktúra doručená.
K vykazovaniu údajov z opravných faktúr v kontrolnom výkaze podanom podľa § 78a zákona o DPH bolo vydané usmernenie a metodický pokyn ku kontrolnému výkazu dane z pridanej hodnoty, ktoré sú zverejnené na internetovej stránke Finančného riaditeľstva SR.
Naposledy upravil Sarlotka : 25.04.16 at 20:24
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    v prípade chyby sa neuvádza v C ... v tabulke C sa uvádza len podľa § 25 (C1) a §53 (C2). V prípade, ak má tu chybnú pôvodnú faktúru aj druhá strana a tá ju riadne účtuje, a vy jej k tomu vystavíte dobropis - potom áno v C.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Sarlotka ano dakujem, aj opravna faktura (ako oprava chyby) ide do C, našla som následne vyššie uvedený metodicky pokyn, kde uvádzajú taký prípad
    Orsz myslím že toto je stále o §25 a §53 zak.o DPH, vo vašom prípade myslíte tým zrejme opravu ceny ... Písali ste že nejde o §25 - ale uvedenie napr. nesprávnej ceny, ide o opravu základu dane po vzniku daň.povinn., a je správne urobiť dobropis alebo ťarchopis - no aj toto je v zmysle §25, a správne uvedenie v C. Myslím, že je to len hra o slovíčkach - v každom prípade myslím, že ste to urobila a myslíte to správne ... len sa to niekedy zle vysvetluje.
    Orsz ako píšem, uvažujete správne ... ale aj tento postup je v zmysel opravy základu dane §25 ... viete keď napíšete oprava chyby ale nie v zmysle §25 ... tak to môže zmiasť a človek premýšla ... tak čo teraz ?
    Sarlotka pozerám, že ste doplnili odpoveď, no priznám sa, že nemám rada hranie sa na takéto slovíčka či napíšem oprava chyby alebo oprava chybnej ceny... a ja to tam vidím v príklade 4...kazdpodane dakujem za vasu odpoved a aj za Vas cas...pekný deň....
    Sarlotka písala som v zmysle § 25 a § 53, čiže som myslela zároveň , pretože ak to nie je § 25 a § 53 zároveň, musím íst do DDP DPH.... ale nevedela som si poradiť s KV...ospravedlnujem sa budem si dávať pozor na lepsie definovanie otazky a dokladnejsie uvádzanie, áno mate pravdu je to napísané zmätočne, ešte raz sa veľmi ospravedlnujem a dakujem za Vas cas...
    Orsz To je v poriadku, nemáte sa za čo ospravedlňovať - mysleli sme to obe dobre ... a v konečnom dôsledku Váš postup bol správny, takže je všetko v poriadku. Tiež sa ospravedlňujem, ak som Vás niečim vyviedla z miery, ale môj úmysel bol dobrý... pekný deň aj Vám
    Sarlotka orsz prepacte, ale pisala som este v case spracovania DPHciek, teraz ked si citam celu diskusiu poriadne a pomaly aj s otvoreným zákonom, tak vlastne ja sa Vami nesúhlasim, oprava chyby nie je opravou v zmysle § 25 a to z toho dôvodu (inak ja som riesila stranu odberateľa a C ale to nie je teraz podstatne), že § 25 nám hovorí že dôjde k oprave ZD po vzniku DP, pri oprave chyby (tzn. že bola napr. mylne uvedena suma 12 000 eur namiesto 10 000 eur nedochádza k zmene ZD po vzniku DP, cena pri vzniku DP mala byť 10 000... cize ide o chybný údaj... a samotný príklad v časti 4 metodického pokynu a aj v celom pokyne tiež rozlišuje oprava z dôvodu skutočností uvedených § 25 a z dôvodu opravy nesprávnych údajov vykázanych na faktúre

    4. oddiel Opravná faktúra vyhotovená z dôvodu opravy nesprávne uvedených údajov v pôvodnej faktúre
    V prípade vyhotovenia opravnej faktúry z dôvodu nesprávne uvedených údajov v pôvodnej faktúre zákon o DPH neustanovuje povinnosť uviesť údaje z takto vyhotovenej opravnej faktúry v dodatočnom kontrolnom výkaze. Napriek skutočnosti, že platiteľ dane je povinný podať dodatočné daňové priznanie, ak vyhotoví opravnú faktúru, ktorou mení nesprávne údaje uvedené v pôvodne vyhotovenej faktúre, do kontrolného výkazu sa uvádzajú údaje z takejto opravnej faktúry za zdaňovacie obdobie, v ktorom bola opravná faktúra vyhotovená alebo prijatá.
    Príklad č. 9
    Dodávateľ tovaru vyhotovil dňa 28.2.2014 opravnú faktúru z dôvodu, že v pôvodnej faktúre s dátumom dodania tovaru dňa 14.1.2014 uviedol omylom nižšiu cenu dodávaného tovaru. Keďže v daňovom priznaní podanom za január 2014 dodávateľ odviedol daň v nižšej sume, ako vznikla daňová povinnosť, je povinný podať dodatočne daňové priznanie k januáru 2014. Údaje z opravnej faktúry dodávateľ uvedie v časti C.1. kontrolného výkazu (ak pôvodnú faktúru bol povinný vyhotoviť podľa § 72 zákona o DPH a táto faktúra má všetky náležitosti podľa § 74 ods. 1 zákona o DPH) za zdaňovacie obdobie, v ktorom opravnú faktúru vyhotovil, teda za február 2014.
    Príjemca plnenia uvádza údaje z prijatej opravnej faktúry v časti C.2. kontrolného výkazu za zdaňovacie obdobie, v ktorom mu bola opravná faktúra doručená.
    K vykazovaniu údajov z opravných faktúr v kontrolnom výkaze podanom podľa § 78a zákona o DPH bolo vydané usmernenie a metodický pokyn ku kontrolnému výkazu dane z pridanej hodnoty, ktoré sú zverejnené na internetovej stránke Finančného riaditeľstva SR.
      zbaliť

    Opravna faktura - oprava chyby a kontrolny vykaz

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.