Zavrieť

Porady

Vyradenie pohľadávky

Vytvorili sme opravnú položku k pohľadávke z roku 2006 podľa § 20 ods.14 v rokoch 2006, 2007, 2008. Pohľadávka nie je premlčaná, lebo máme súdne rozhodnutie, ktoré je vraj platné 10 rokov. V roku 2016 by sme pohľadávku chceli úplne vyradiť z účtovníctva podľa § 19 ods. 2 písm. r. :

r) odpis pohľadávky do výšky opravnej položky, ktorá by bola uznaná za daňový výdavok podľa § 20 ods. 4 alebo ods. 14 a príslušenstva k pohľadávke do výšky opravnej položky, ktorá by bola uznaná za daňový výdavok podľa § 20 ods. 22.

Bude náš postup správny, ak na základe § 19 ods. 2 písm. r., len interným dokladom zaúčtujeme vyradenie MD 391/D 311, bez toho aby sme robili úpravu na daňové účely ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KloferHladny je offline (nepripojený) KloferHladny

    KloferHladny
    Existoval pokyn na stránke FRSR, ktorého platnosť ale ukončili k 31.12.2014. Podľa mňa je to správne. 391/311 Pozri aj § 57 postupov účtovania. Ak 391 bola daňovo uznateľná, potom aj odpis pohľadávky je daňovo uznateľný a nie je nutné vykonať úpravu základu dane.
    Ak by napríklad na 391 bola účtovaná opravná položka k poskytnutej zálohe (314) spôsobom 547N/391 -táto je daňovo neuzanteľná. Jej vyradenie by sa tiež účtovalo 391/314. Základ dane v roku vyradenia nie je nutné upravovať (547N je nedaňový náklad)
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Viera Našla som pokyn k odpisu pohľadávok zo septembra 2014 :
    https://www.financnasprava.sk/_img/p...ohladaviek.pdf
    Je tam veľa príkladov, týkajúcich sa aj môjho problému §19ods2, písm. r.
    Toto by malo byť už neplatné ?
    KloferHladny píšu že neplatné (že platí do 31.12.2014), neskúmal som čo je tam zlé oproti platnému právnemu stavu, ale ako som písal vyššie, v prípade účtovania 391/311 je to O.K. ak je to pohľadávka vlastná a opravná položka bola daňová.
    Viera na daňovom som medzi tým zistila, že dané usmernenie je v aktualizácii a v najbližšom čase bude zverejnené nové znenie po novele od 01.01.2015. Platí vraj primerane aj po 31.12.2014, okrem ustanovení, ktoré sa novelizovali po tomto dátume. Ďakujem za pomoc.
    Orsz k 1.1.2015 bola zmena v tom, že opravné položky sa môžu tvoriť už len k pohľadávkam, ktoré boli zdaniteľným príjmom. Predtým sa tvorili opravné položky k pohľadávkam bezohľadu na to, či boli v zdaniteľných príjmoch.
      zbaliť

    Vyradenie pohľadávky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.