Zavrieť

Porady

Faktúry prijaté v tuzemsku v CM

Poprosím o pomoc mám z toho chaos. Začali sa nám objavovavť dodávateľské faktúry od tuzemských dodávateľov vystavené v EUR.
Akým kurzom prepočítavať takúto DPH na SKK:
a/ kurzom dátumu zdaniteľného plnenia, t.j. platí obdobne ako pri prijatých faktúrach z iného členského štátu EU
alebo to posudzovať inak?

Týmto spôsobom vznokajú kurzové rozdiely, nakoľko dátum DPH je iný kurz a dátum prepočtu záväzku je dátum účtovania.


Pri tuzemských je to bez problémov faktúra je v SKK a dátum dodania je dátum zdaniteľného plnenia.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Kurz vystavenia dodania tovaru, ak sa nemýlim, dodávateľ Vám zašle fa v EUR, ale je na nej vyčíslená DPH v SKK, alebo nie ? Je to náležitosťou faktúry v zmysle Z DPH.
    Naposledy upravil Milan Benka : 20.06.06 at 08:09 Dôvod: oprava

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Dovolila by som si oponovať. Neviem, či tuná nedošlo k omylu. Tu sa jedná o tuzemské faktúry, kde dátum plnenia a uskutočnenia účtovného prípadu je zhodný, takže z toho mi vyplýva účtovanie jedným kurzom a to kurzom dodania tovaru, služby a pod.. DPH v SKK by mala byť na faktúre vyčíslená. Celá fa by sa mala prepočítavať dátumom plnenia kurzom NBS.

    Stolky je offline (nepripojený) Stolky

    Stolky
    Ahoj, my tiez dostavame faktury v EUR od slov.dodavatelov a uctovnicka prepocitava kurzom datumu vystavenia.Aj prijatie faktury musim orazat tym istym datumom,aby neboli problemy a vela internych dokladov.
    snad ti to pomoze:-)

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Toto moje tvrdenie mám overené aj od audítorky aj od daňového poradcu.
    Do účtovníctva sa predsa účtuje dátumom uskutočnenia účtovného prípadu. A ten nenastáva prijatím faktúry vo firme, ale dátumom dodania tovaru alebo služby. Aj daňová povinnosť pri DPH v tuzemsku nastáva dňom dodania, takže tento deň je zhodný. Veď predsa aj dodávateľ bude účtovať dňom plnenia a teda odvedie určitú výšku DPH. Ak aj odberateľ zaúčtuje tým istým dňom, tak si takisto uplatní odpočítanie dane v tej istej výške a ŠR ostane na nule. A podobne by to bolo aj s daňou s príjmov. Existujú aj výnimky, ale to už je o inom. Čo myslíte?

    anelly je offline (nepripojený) anelly

    anelly
    Súhlasím s kalkulkou. Zákon nezakazuje vyhotovovať faktúry v akejkoľvek mene, ale hovorí, že musí byť vyčíslená DPH v Skk pri vystavovanej fa , takže je logické, že u dodávateľa aj odberateľa musí byť uplatnená rovnaká výška DPH.

    dumap je offline (nepripojený) dumap

    dumap
    Zákon o účtovníctve v §7 a §24 myslím že jasne hovorí o vedení a oceňovaní v účtovníctve. Podľa môjho názoru fa od sloven.dodávateľa musí byť prepočítaná aj na Skk kurzom dňa uskutočnenia účtov.prípadu. Môj klient má tiež sloven.dodávateľa, ktorý vystavuje fa v EUR, zároveň ale vyčísli na fa aj základ DPH+DPH.Fa uhrádzame v EUR, a tým mi dňom úhrady vznikajú kurz.rozdiely, ale nie pri prijatí faktúry, tú účtujem v Skk. Dúfam, že sa nemýlim.

    Faktúry prijaté v tuzemsku v CM

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.