Zavrieť

Porady

Vklad do ERP - je potrebné účtovať?

Ahojte, prešla som si staršie témy a utvrdila som sa v tom, že o vklade do ERP neúčtujeme. Účtujeme len tržby ERP. Takto to robím v JU už dlho. Avšak začínam s PU a keď som zisťovala na stránke "ako účtovať" predkontáciu na zaúčtovanie tržieb z ERP, tak ma zaskočilo to, že tam účtujú aj o vklade a nejakom výbere z ERP (prehľadová uzávierka). Ani neviem, čo znamená ten výber.
Teda sa chcem uistiť. Účtujete takto, ako je v tomto linku?

http://www.ako-uctovat.sk/clanok.php...adnica&idc=103

Alebo môžem len takto 211.001/604.001?

A ešte: Pozerám, že v ERP firma, ktorú účtujem nerobí vklady ERP. Mala by ich robiť?
Ďakujem veľmi pekne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    TomasBugiy je offline (nepripojený) TomasBugiy

    TomasBugiy
    Ja osobne účtujem len menších klientov a nemám rozdelenú pokladňu na ERP pokladňu a ostatnú pokladňu, ale všetku hotovosť mám na jednom účte 211 (analyticky podľa meny). Potom účtujem tak ako píšeš 211/604.

    Čo sa týka vkladu do ERP, tak ten neúčtujem vôbec, ale obchodník ho musí zaevidovať, ak do pokladne vkladá nejakú hotovosť. Výber už zaevidovať nemusí. Keď obchodník vykoná vklad, vytlačí mu to z ERP doklad a tento doklad musí byť po celý deň pri pokladni (v minulosti bola povinnosť ho uchovávať až rok - teraz ho už nasledujúci deň môže hodiť do koša). Ide totiž o to, že suma vkladov a nablokovaných tržieb musí byť rovná alebo vyššia ako je zostatok v pokladni. Ak je v pokladni viac ako je nablokované, tak išlo pravdepodobne o čierne tržby a tým pádom problém (rozdiel vo výške 20 eur sa nerieši, všetko nad je už na pekné mastnú pokutu - od 30 do 3300 eur). Keď je v pokladni menej, tak je všetko OK. Nakoľko sa niekedy môže stať, že je v pokladni viac ako tam má byť (chyba personálu - nezaeviduje vklad, keď dáva svoje drobné, kt. potom vyberie, nezaeviduje sprepitné a pod.), ja osobne odporúčam svojim klientom urobiť vždy na začiatku podstatne vyšší vklad a následne peniaze vybrať (bez zaevidovania výberu)

    jakubzemko je offline (nepripojený) jakubzemko

    jakubzemko
    Nemusí robiť vklady ale za rozdiel zistený pri kontrole v erp je dosť veľká pokuta. A ak nemám v pokladni vklad tak sa mi ťažko vydáva zákazníkovi. Doklad o vklade sa má uchovať počas dňa

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    Vklad do ERP znamená, že peniaze z účtu 211 sa fyzicky vyberú a dajú sa do priečinka pri ERP. Tam slúžia napríklad na vydávanie . Výber z ERP znamená, že tržba z ERP, alebo jej časť, sa z priečinka pri ERP fyzicky vyberie a vloží sa do pokladne 211. Tým sa dodrží litera zákona, že suma peňazí v priečinku pri ERP sa má vždy rovnať zostatku v ERP. Na zbytok je dobré mať smernicu. Ak je predajov denne 20000 je iný postup, ako keď je 1 úhrada faktúry v hotovosti za 3 mesiace.
    mondes Ďakujem. A čo v prípade, ak sa nerobí vklad ani výber?

    P.S. A v prípade, ak sa ten vklad robí, je, alebo nie je povinnosť o tom účtovať.

    Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

    Žabinka
    ak som správne pochopila, účtuješ na základe dodaných dokladov, nemáš priamo dosah na prácu s ERP, takže ani na správnosť zostatku počas dňa.. takže prevody medzi "pokladňami" sú v tomto prípade zbytočné.. stačí účtovanie ako píšeš, prípadne pri úhrade faktúry cez ERP zaúčtuješ faktúru 321/604.001, a úhradu cez ERP 211.001/321..
    vklad nemusíš účtovať, je to len pohyb alebo presun peňazí medzi "pokladňami".. účtovne suma v pokladni je rovnaká.. to si už musí utrážiť ten, kto priamo pracuje s ERP, aby mu po vložení vkladu sedel zostatok..
    mondes Ďakujem Vám všetkým.

    Vklad do ERP - je potrebné účtovať?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.