Zavrieť

Porady

Preplatok pri prenájme

S manželom sme od júna prenajímali byt (t.j.7 mesiacov). Celý predchádzajúci mesiac bol byt prázdny. Teraz prišlo vyúčtovanie z byt.družstva s preplatkom za obdobie 1.3.-31.12.2015 (t.j.10 mesiacov). Ako mám určiť preplatok, ktorý by mal patriť nájomníkom? V zmluve o prenájme od rk máme uvedené len riešenie nedoplatkov. A ak mám dobré informácie, preplatok mám vykazovať ako svoj príjem z prenájmu, takže ho budem musieť aj zdaniť. Je to tak? Ďakujem
ivka70 To je dobre jednostranna zmluva, ked riesi len nedoplatky a nie preplatky.
K preplatkom by ste sa mali spravat tak isto ako k nedoplatkom, ak nedoplatky vyzadujete, preplatky treba vratit.
belanka Preto prosim o radu.Chcem poradiť kľúč na výpočet,aby boli obe strany spokojne.Nie som chrapun.Nájomníci vyúčtovanie aj videli
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jslancik je offline (nepripojený) jslancik

    bez servítky jslancik
    nie je mi jasné, čo sa vlastne pýtaš. áno, preplatok je tvoj príjem a treba ho zaradiť do daňovej evidencie, alebo čo si vedieš.
    ak chceš vedieť, ako máš určiť, čo patrí nájomníkom... Rovnakým spôsobom, ako nedoplatok. Máš počiatočné stavy - tie ste zapísali do preberacieho protokolu pri odovzdávaní bytu nájomníkom. a konečné stavy máš napr. vo výpise z bytového družstva. Problém možno bude pri meračoch tepla, závisí od meračov. ale opäť - tak, ako ste im chceli vyúčtovať nedoplatok, tak im vyúčtujte aj preplatok.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Ak chcete preplatok spravodlivo rozuctovat, treba pozriettu spotrebu a rozpocitat pomerovo, kolko zaplatili a spotrebovali najomnici a kolko spotreboval byt samotny a kolko ked bol obsadeny niekym inym (maj bol prazdny ,marc-april?)

    Kedze nepises, co vsetko je vo vyuctovani, tazko porqadit konktetne.
    Podstatne je aj to, co ste si vymedzili ze by najomnici doplacali v pripade nedoplatku.
    Lebo asi by nemali platit do fondu oprav, ale mali by platit spotrebu vody, kurenia, teplej vody + ine vyucotvanie elektrina, plyn.

    Ak to nechces komplikovat, mali by ste ten preplatok prepocitat pomerne 7:3.
    Ale uplne spravodlive to nebude (prazdny byt nespotrebovalaval vodu napr.)
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    belanka Veď toto.Byt bol aj prázdny.Predtým sme tam bývali 4 mesiace z roka my.Vyúčtovanie z bytového je za celý rok,klasika-voda,kúrenie....Asi bude najlepšie ísť v danom pomere,prípadne odpočítať mesiac v nás prospech,keď bol byť prazdny.
    ivka70 Mozno aj to, kolko ludi tam byvalo, ci rovnaky pocet?
    Dalo by sa spocitat osobomesiace, pricom ten prazdny mesiac by sa nepocital .....
    jslancik nechápem, čo riešiš. ste nezapísali na začiatku stavy meračov, alebo čo?
    belanka Samozrejme, že zapísali. Všetky okrem meračov tepla. Počet osôb je rovnaký.
    jslancik tak ide o teplo? lebo si to nikde neuviedla. riešite energie, nie výťah, ani iné kraviny z vyúčtovania. Teplá a studená voda, kúrenie, plyn, elektrina. A zdá sa, že jediný problém je kúrenie. Daj jasnú otázku a dostaneš dobrú odpoveď. ale takto...
    belanka Riešim všetko okrem elektriny a plynu. Veď som uviedla, že ide o vyúčtovanie z bytového družstva. Oni majú na starosti všetko okrem toho.
    jslancik ak nevieš, ako vyriešiť preplatky, kde máš zadaný počiatočný a konečný stav (teplá a studená voda), tak radšej neprenajímaj byt. ale predpokladám, že tam nie je problém.
    s nájomníkmi sa riešia preplatky a nedoplatky za ENERGIE, nie za služby.
    napíšeš už konečne, s čím ti treba pomôcť? s teplom?
    belanka Radšej už s ničím. Ja si poradím. Ďakujem
      zbaliť

    Preplatok pri prenájme

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.