Zavrieť

Porady

Prepočítavanie koeficientom - je v tomto prípade potrebné?

Ahojte poraďáci. Klient prevádzkuje bistro, kde má v prenájme aj výherné automaty. Od 1.6.2016 sa stáva platcom DPH. Príjem z tých výherných automatov - teda provízia, je oslobodený od DPH. Nie je to veľká suma, ide o nejakých 15 eur mesačne. Preto sa pýtam, je potrebné prepočítavať výdavky koeficientom? Resp. prepočítavali by ste to? Má to vôbec význam? Ďakujem .pekne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Consultix je offline (nepripojený) Consultix

    Consultix
    Prednedavnom som hladal odpoved na tuto otazku, kedze som ju zahliadol niekde na nejakom fore, a najviac k veci bola tato informacia FS:

    Otázka č. 4 - Vymedzenie pojmu „príležitostný“
    Čo sa rozumie pod pojmom príležitostné finančné služby, príležitostný prevod nehnuteľnosti a príležitostný nájom nehnuteľnosti.
    Odpoveď
    Podľa § 50 ods. 2 písm. c) a d) zákona o DPH sa pri výpočte koeficientu do čitateľa ani do menovateľa koeficientu neuvádzajú výnosy (príjmy) z príležitostných finančných služieb oslobodených od dane podľa § 39 zákona o DPH a z príležitostného prevodu nehnuteľnosti a príležitostného nájmu nehnuteľnosti. Uvedené príležitostné transakcie, ktoré sa neuvádzajú do čitateľa ani do menovateľa koeficientu sú také transakcie, ktoré:
    •nemajú charakter základnej, resp. hlavnej činnosti platiteľa dane,
    •netvoria značnú časť obratu z celkového obratu platiteľa dane,
    •platiteľ dane ich nevykonáva opakovane (uvedené neznamená, že ich nie je možné uskutočniť aj viackrát v posudzovanom období),
    a pri ktorých
    •platiteľ dane nemá opakujúce sa náklady,
    •súvisiace náklady netvoria značnú časť celkových nákladov.
    Vyššie uvedené podmienky sú posudzované spravidla v období 12 po sebe nasledujúcich mesiacov. Pri posúdení príležitostnej transakcie je potrebné postupovať vždy individuálne a na identifikovanie príležitostnej transakcie nemusia platiť všetky vyššie uvedené podmienky súčasne; vychádza sa však z predpokladu, že ak sú vyššie uvedené podmienky splnené súčasne, tak uvedená transakcia je vykonaná príležitostne.
    https://podpora.financnasprava.sk/in...et-koeficientu

    Otazkou ostava, ako je postavena zmluva medzi prevadzkovatelom automatu. Lebo asi sa nejedna o oslobodenie podla par 39, takze vyssie uvedene by bolo aplikovatelne len v pripade, ak to nie je provizia, ale najom za umiestnenie vyherneho automatu, pricom vyska najmu zavisi od obratu vyherneho stroja (alebo od zisku stroja).

    KloferHladny je offline (nepripojený) KloferHladny

    KloferHladny
    Skús prepočítať tých 15EUR či ti náhodou koeficient nevyjde nulový (ostane 100% odpočítanie dane)
    mondes Práve toto som mala na mysli. Či mi vôbec vyjde nejaký koeficient. Ďakujem Vám obidvom.
    mondes Takže výnosy s plným odpočtom DPH mám 10000 eur a celkové výnosy, t.j. aj oslobodené od DPH mám 10150 eur. Oslobodené príjmy, tam je veľmi nízka položka, je to nejaká provízia za umiestnenie výherných automatov. A teda ak si prepočítam koeficient, vyjde mi 1. Čo v takomto prípade? Ako sa mi to prejaví v DPH? Tie faktúry z provízie zaevidujem ako oslobodené od DPH, ale koeficient stále bude 1. Bude to OK? Ďakujem pekne.

    Prepočítavanie koeficientom - je v tomto prípade potrebné?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.