Zavrieť

Porady

Mozem robit nieco proti zamestnavatelovi, ktory si neplni povinnosti?

Zdravim,
chcem sa opytat co sa da robit s byvalym zamestnavatelom. resp. proti nemu ak za mna neodvadzal riadne odvody. Lepsie povedane odvadzal z*nerealnej, fiktivnej, mzdy. Napriklad som zarobil realnych 450 euro (sluzby x hodiny x mzda), ale on uviedol len 194 euro (ako k nim prisiel neviem) ako hruby prijem a z toho aj odviedol odvody. Po ich odpocitani a odpocitani stravneho by som mal dostat okolo 148 euro ale v skutocnosti som dostal spominanych 450 euro, teda cca 300 euro som mal na ruku a rovnaky system kazdy mesiac a vsetci zamestnanci. Podla Soc. Poist. je to v poriadku, aj ked to nie je celkom ciste. Ich zaujima len ci plati odvody z uvedenej hrubej mzdy. A tie plati... To, ze dava zvysok na ruku ich netrapi, proste diera v zakone.
Naposledy upravil viking001 : 13.06.16 at 15:00
veronikasad Prečo si nepokračoval v predch.teme? Tam sme ti vysvetlili spôsob výpočtu mzdy na výplatnej páske.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Máš výplatné pásky? Čo je na nich uvedené?

    Ak to vieš dokázať, tak to bude zaujímať inšpektorát práce a daňový úrad. Ide totiž o krátenie daní.

    Koľko mesiacov to takto robil? Prečo si sa neozval skôr?
    viking001 vyplatne pasky mam, len uz priamo na nich je upraveny pocet odrobenych hodin tak aby sedel na danu mzdu. v podstate len potlaceny papier...

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    V prvom rade si takúto PZ nemal podpísať. Ved v nej máš uvedenú HM a teda spravidla aj VZ na odvody. Nevyhováraj sa teda na dieru v zákone. Zákonsi dovolil obchádzať vedome. Nahlás teda spôsob vypracovania PZ na IP alebo si nájdi iné celkom legálne zamestnanie. To je riziko vtedy, ak je časť mzdy vyplácaná keš.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    viking001 zamestnanie bolo legalne a je to BYVALY zamestnavatel. manipulacie boli a su v urcovani miezd a naslednych odvodov... to ze je to diera v zakone mi povedala pani v SP, nie je to moja vyhovorka
    Tweety Viem, že bolo legálne ale výplata mzdy už tak celkom legálna nebola.
    viking001 v podstate mne neznamym sposobom urcili nejaku hrubu mzdu, z nej odratali odvody. dostali cistu mzdu, odratali stravne a zvysok do realnej mzdy doplnili pod polozku z ktorej nie je potrebne odviest odvody, konkretne naklady na rovnosatu. a celkova mzda priblizne zodpovedala pocet smien x hodiny na smenu x hodinova mzda. ale aj to bez preplatenych nadcasov, sviatkov, nocnych priplatkov... aj ked uvedene boli, ale len na papieri.
    Tweety Prečo si takéto rozdiely neriešil ešte počas trvania PP?
      zbaliť

    terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

    som jednoducho žena terezamaria
    Nemal si nikdy súhlasiť, aby Ti dával zamestnávateľ "mzdu na ruku". Samozrejme, že zo mzdy na ruku neodvádzal nič. Muselo Ťa to obmedzovať aj napr. pri PN-ke, ktorá Ti bola vypočítaná len z tej opravenej mzdy.
    Veľa zamestnávateľov toto robí no a zamestnanci s tým súhlasia, pokiaľ nezistia, že im to škodí.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    viking001 na moje stastie som za tu dobu co som bol u nich zamestnany nebol na PN a priamo od nich som presiel k inemu zamestnavatelovi. ze je to na ruku, som zistil az po preradeni na ine pracovisko, teda o dost dlhu dobu. ked som sa ozval, odpoved bola rydzo slovenska - v zmysle "za rohom je x takych ako vy"
    veronikasad Podľa výplatnej pásky ktorú si priložil v predchádzajúcej .teme ti zamestnávateľ nevypláca mzdu na ruku, ale zložkou mzdy, ktorá nepodlieha odvodom. Nahlásil si to na Inšpektoráte práce, ako sme ti doporucovali?
    katka 23 áno súhlasia pretože nemajú na výber, skús terezka povedať zamestnávateľovi , že s tým nesúhlasíš , najmä v regiónoch s vysokou nezamestnanosťou...
    terezamaria Viem Katka, že to je tak u veľa zamestnávateľov, len vždy doplatí aj tak zamestnanec, aj keď má vlastne tie peniaze "na ruke".....
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    v predchádzajúcej téme si dostal odpoveď, že čo môžeš spraviť.
    Prečo by to malo trápiť pracovníčky SP - odvody sú odvedené z hrubej mzdy.
    Ty si v podstate súhlasil s takýmito praktikami - peniaze si prijal. A nič si nespravil - zatiaľ si zrejme ani ten IP neskúsil.
    vlastne si predsalen niečo spravil - odišiel si (keby tak spravili aj ostatní zamestnanci .... ?? )

    Mozem robit nieco proti zamestnavatelovi, ktory si neplni povinnosti?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.