Zavrieť

Porady

Daňové priznanie USA

Mám pred sebou niečo také ako daňové priznanie alebo ročné zúčtovanie dane z USA ( Income tax return for single and Joint Filers With No Dependents) a chýbajú mi v ňom odvedené príspevky na sociálne poistenie( ktoré sa u nás odrátavajú od hrubej mzdy pri výpočte základu dane - ale tam je to možno iné). Nemá s tým niekto skúsenosti?
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    M3G je offline (nepripojený) M3G

    M3G
    ebeš
    Mám pred sebou niečo také ako daňové priznanie alebo ročné zúčtovanie dane z USA ( Income tax return for single and Joint Filers With No Dependents) a chýbajú mi v ňom odvedené príspevky na sociálne poistenie( ktoré sa u nás odrátavajú od hrubej mzdy pri výpočte základu dane - ale tam je to možno iné). Nemá s tým niekto skúsenosti?
    Ďakujem
    Ak to je študentove(výmenný pobyt) daňové priznanie, ten si nemusí platiť poistenie v USA, čiastočné poistenie má uzatvorené v EU. Čiastočné preto, lebo aj tak si musí takmer všetko platiť(možno nie prevoz v prípade úmrtia)
    Čiže na zúčtovaní ani príspevky nebudú.

    ebeš je offline (nepripojený) ebeš

    ebeš
    Nie je to študent, a na tom zúčtovaní dane( alebo čo to je ) má aj napísané číslo soc.poistenia.
    BTV. V zmluve o zamedzení dvojitého zdanenia medzi USA a SR je písané, že študenti na výmennom pobyte sú oslobodení od platenia dane v USA na 5 rokov.

    ebeš je offline (nepripojený) ebeš

    ebeš
    M3G
    Ak to je študentove(výmenný pobyt) daňové priznanie, ten si nemusí platiť poistenie v USA, čiastočné poistenie má uzatvorené v EU. Čiastočné preto, lebo aj tak si musí takmer všetko platiť(možno nie prevoz v prípade úmrtia)
    Čiže na zúčtovaní ani príspevky nebudú.
    Síce to nie je študent, ale zistila som, že si ozaj žiadne poistné v USA neplatil, ale zaplatil nejaké ( zisťujeme aké ) poistenie agentúre, ktorá mu prácu sprostredkovala. Bez zaplatenia tohto poistného by vraj nedostal Vízum.
    Moja otázka znie: Môžem takéto poistné považovať za povinné ( riadok 33 daňového priznania) ?
    a znížiť tým teda úhrn príjmov.

    M3G je offline (nepripojený) M3G

    M3G
    ebeš
    Síce to nie je študent, ale zistila som, že si ozaj žiadne poistné v USA neplatil, ale zaplatil nejaké ( zisťujeme aké ) poistenie agentúre, ktorá mu prácu sprostredkovala. Bez zaplatenia tohto poistného by vraj nedostal Vízum.
    Moja otázka znie: Môžem takéto poistné považovať za povinné ( riadok 33 daňového priznania) ?
    a znížiť tým teda úhrn príjmov.
    Určite nie.

    ebeš je offline (nepripojený) ebeš

    ebeš
    Mohli by ste mi prosím viac k tomu napísať prečo?Nemám v tejto oblasti veľa skúseností a chcela by som vedieť, kde som urobila chybu, keď som to považovala za možné.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Od zdaniteľných príjmov môžeš v zmysle § 5 ods.8 odpočítať príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec alebo príspevky na zahraničné poistenie zamestnanca, na ktorého sa vzťahuje povinné zahraničné poistenie rovnakého druhu.
    Musí ísť o povinné poistenie, teda podľa nášho zákona to, čo sa zamestnancovi zráža zo mzdy na sociálne a zdravotné poistenie. Pre poistné pri príjmoch zo zahraničia sa musí vyjadriť konkrétny daňovník. Pri prípadnej kontrole bude na ňom, aby vedel zdokladovať a obhájiť sumy, o ktoré boli zdaniteľné príjmy znížené. Najhoršie je, že daňovníci väčšinou sami nevedia, čo vlastne platia .

    ebeš je offline (nepripojený) ebeš

    ebeš
    Takže povinné poistné v zmysle našich zákonov je len to, čo sa mu zráža zo mzdy? Nemôže to byť nejaké dopredu zaplatené fakult.poistné( zdr.+soc)?
    Mám v tom chaos. Jemu sa zo mzdy v USA nezrážalo žiadne poistné ( zistené z výplatných pások). Je to možné, že by tam mohol fungovať celý rok bez toho, aby mal zaplatené nejaké povinné poistné ? To sa mi nejak nezdá.
    BTW:vychádza mu veľký nedoplatok, tak sa snažím nejak znížiť úhrn príjmov.

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    O poistnom systéme v USA neviem nič ani len teoreticky. Netvrdím , že to musí byť zrážané zo mzdy. U nás to funguje takto, niekde inde sú možno ľudia takí uvedomelí, že dostanú celé hrubú mzdu a platia si povinné poistné sami. Preto si myslím, že by sa mal vyjadriť hlavne ten človek, ktorému robíš DP. Hádam aspoň tuší ....

    ebeš je offline (nepripojený) ebeš

    ebeš
    M3G a Muška, Sony, Zuzka, ktoré ste súhlasili s príspevkom č.5 v tejto téme, máte prosím nejaké skúsenosti s platením povinného poistného ( soc+zdrav) v USA ?
    Alebo neviete, aké je to poistné, ktoré si musím zaplatiť, aby som dostala pracovné vízum do USA ?

    Dass je offline (nepripojený) Dass

    Dass
    Ja som sa tiez stretol s poziadavkou urobit danove priznanie z USA pre studenta a nenasiel som zatial ziadneho napovedu. Budem vdacny za akukolvek informaciu . Nebolo dostatok casu sa tomu venovat . A dokedy sa to ma urobit ? ake su terminy ? a a Dakujem vopred za potlacenie dopredu.

    M3G je offline (nepripojený) M3G

    M3G
    ebeš
    M3G a Muška, Sony, Zuzka, ktoré ste súhlasili s príspevkom č.5 v tejto téme, máte prosím nejaké skúsenosti s platením povinného poistného ( soc+zdrav) v USA ?
    Alebo neviete, aké je to poistné, ktoré si musím zaplatiť, aby som dostala pracovné vízum do USA ?
    Príliš málo informácií...
    Zhruba mám také skúsenosti, že nemusím zaplatiť žiadne poistenie, aby som dostal víza do USA.
    Je dobré informovať sa na ambasáde v Bratislave http://bratislava.usembassy.gov/cons...=02&si=05&sm=1
    , za akých podmienok vydajú víza. Pokiaľ ide o pracovné víza, sú na to trošku hákliví, väčšinou študentovi tie víza vydajú, ostatní však musia splniť viac podmienok ako študenti.

    Keď sa už dostaneš do USA s pracovnými vízami, je potrebné vybaviť SSN(social security number), bez ktorého nie možné uzavrieť pracovný pomer.

    Čo sa týka sociálneho poistenia a zdravotného poistenia, je to podobné ako u nás. Keď štát za študenta platí zdravotné poistenie, môže sa zamestnať na dohodu a neplatí žiadne poistenie. Pokiaľ však nie si študent(a podarí sa ti vybaviť pracovné víza) a nie si nikde zamestnaná, neplatíš si poistenie, je vysoká pravdepodobnosť, že to poistenie(aspoň zdravotné) bude treba v USA platiť.

    Pokiaľ tam chceš zostať krátkodobo - treba sa poistiť u nás a tam zarábať čisté peniaze, keď dlhodobo - treba si vybaviť v USA aspoň základné poistenie, pre každý prípad(pokiaľ to už agentúra nevybavila)

    A to poistenie, čo zabezpečuje agentúra, je niečo podobné ako doplnkové pripoistenie pri vycestovaní - nie je povinné.

    ebeš je offline (nepripojený) ebeš

    ebeš
    Ďakujem všetkým zúčastneným v tejto téme za podnetné príspevky.

    Add Dass:Pri podaní DP daňovníka, ktorý vykonával zárobkovú činnosť v USA nie je nič špeciálne.( Ja som si len nevedela predstaviť systém socialn.poistenia) Platí v podstate to isté ako pri ostatných zahraničných príjmoch
    - zistiť zdaňovacie obdobie
    - prečítať zmluvu o zamedzení dvojit.zdanenie( ak existuje)
    - vybrať správny kurz na prepočet
    Všetko sa to tu na Porade už preberalo .

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.