Zavrieť

Porady

Predaj odpisovaného automobilu - vyradenie

Chcem sa uistiť, či som správne pochopil a vypočítal odpisy a pomernú časť odpisu pri vyradení odpisovaného automobilu z dôvodu predaja. V skratke zhrniem informácie. Automobil bol obstaraný kúpou 07.02.2014 vo výške 2 000,- €. Odpisovaný rovnomerne, daňové odpisy = účtovné odpisy. Prvý rok odpisovania (2014) boli daňové odpisy prerušené. V roku 2015 sa podľa odpisového plánu odpísalo 500,-€ účtovne aj daňovo (2000/4). V roku 2016 došlo k zmene účtovného obdobia na hosp. rok (05/2016-04/2017). A tak sa za skrátené UÓ (2016/01-04) účtovne odpísala 1/4 z 500,- € ale daňovo sa uplatnil ročný odpis. V roku 2016 a teda v účtovnom období 2016/05-2017/04 sa automobil predal 23.06.2016. Postupoval som nasledovne - uplatnil som účtovný odpis za 05/2016 a v 06/2016 som doúčtoval 541/082 účtovnú ZC (832,-€). V zmysle § 22 ods. 12 ZDP som uplatnil pomernú časť daňového odpisu vo výške 1 mesačného odpisu - za mesiac máj, nakoľko v júni sa automobil predal. Predajná cena je 1500,- € bez DPH, pričom UZC=832,-€, DZC=958,-€. Preto mám za to, že rozdiel medzi DZC a UZC vo výške 126,- € bude odpočítateľnou položkou. Zostatková cena je nižšia ako je predajná cena a tak je v plnej výške daňovo uznaná. V prílohe je to zrozumiteľnejšie Žltou som zvýraznil údaje, ktoré sa týkajú vyradenia.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Predaj odpisovaného automobilu - vyradenie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.