Zavrieť

Porady

Subeh TPP (alebo zmena zamestnavatela) a narok na materske

Ahojte, poprosim skusenych mzdarov o analyzu nasledovnej situacie.
Poistenkyna ma vypisany termin porodu, pricom do predpokladaneho terminu nastupu na MD by mala ziskat 278 dni poistenia za posledne 2 roky. Tato doba sa sklada z uc ukonceneho TPP a z TPP na ciastocny uvazok, ktory momentalne trva.
Ma moznost sa zamestnat u ineho zamestnavatela na plny uvazok s tym, ze samozrejme bude mat podstatne vyssi vymeriavaci zaklad ako teraz.
U noveho zamestnavatela by ziskala do nastupu predpokladaneho odchodu na MD asi 94 dni poistenia.
1. Kedze u noveho zamestnavatela bude mat viac ako 90 dni a zaroven celkovo viac ako 270, moze poziadat o materske od tohoto zamestnavatela?
2. Bude jej pocitany DVZ len od noveho zamestnavatela, alebo aj s prihliadnutim na starych?
Pozrime sa prosim na to aj z pohladu, ze zostava na ciastocny uvazok u aktualneho zamestnavatela a u noveho sa zamestna na plny uvazok a bude mat subeh dvoch zamestnani (poistnych vztahov), resp. u doterajsieho zamestnavatelasa ukonci PP dohodou a nastupi u noveho zamestnavatela a bude mat len jeden poistny vztah.
Dakujem Vam vopred za namety
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Ak v čase nástupu na MD bude mať 2 poistenia - tak len z týchto poistení si môže nárokovať. Výpočet je z týchto poistení - ale viď def. RO v zák o SP. V prípade, že je 90 dní platené, tak príjem z minulých PP netreba riešiť. Ale sa bude skúmať - že či je splnená základná podmienka 270 dní v obidvoch poisteniach a ak áno - tak bude aj dávka z obidvoch poistení.
    ak by hrozilo, že nebudú splnené podmienky v obidvoch - tak treba spraviť tak, aby mala len to "lepšie" poistenie ....
    A nezabudnúť - že podmienka 270 dní je do pôrodu - 278 dní je dosť natesno (aj skôr sa môže narodiť.
    Naposledy upravil Katy a R : 25.07.16 at 17:46
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Consultix Dakujem!
    Takze ak jej zostanu dva prijmy, napr. doterajsi na 3 hod tyzdenne (HM 100 EUR/mes) a zamestna sa u noveho zamestnavatela s HM 700 EUR na plny uvazok, pricom u noveho zamestnavatela ziska aspon 90 dni poistnej doby, za ktoru za nu odvadza novy zamestnavatel poistne, tak si moze poziadat o materske od noveho zamestnavatela?
    Bude jej potom pocitany DVZ len z noveho zamestnania, alebo spocitaju sa VZ z obidvoch poistnych vztahov?
    278 dni ziska do nastupu na MD, co je 6 tyzdnov pred porodom, takze az tak skory porod hadam nebude mat...
    Katy a R aha - takže dní je dosť - ak splní podmienky v obidvoch poisteniach - tak sa jej vlastne vypočítajú dve dávky. z každého poistenia zvlášť.
    veronikasad Dopln dátumy trvania všetkých prác.pomerov.Dolezitych je nielen 270 dní poistenia, ale aj 90 kal.dni bez Pn u nového zamestnávateľa, ak chce materskú z nového zamestnania.
    Katy a R píše, že 94 dní - vie o tej podmienke
    Consultix Veronika: 90 dni u noveho bude mat bez PN (teda prepdokladam - hadam neochorie)...
    Zamestnavatel na prelome roku: 85 dni bez PN
    Sucasny zamestnavatel (doteraz): 99 dni bez PN
    Novy zamestnavatel (od zajtra) 94 dni do dna planovaneho nastupu na MD.

    Katy: Niekde som raz cital, ze materske moze byt len z jedneho zamestnania, teda z jedneho poistneho vztahu. Moze jej byt vyplacane materske z 2 poistnych vztahov subezne? Bude potom od prveho zamestnavatela dostavat 70% z VZ za predch. rok a od noveho zamestnavatela 70% z aktualnej HM 700 EUR (co bude splnenim 90 dni VZ pre vypocet)?
    Katy a R ešte raz - ide o 2 povinné poistenia - vypočíta sa z obidvoch. Samozrejme, ak je splnená zákl. podmienka - a bolo by to aj v prípade, keby nemala 90 dní, ale výpočet by bol v takom prípade iný. lepšie by to bolo na konkrétnom prípade kuk okolo §54 (RO, aj DVZ...)
    daj aspoň presnú dobu trvania toho ukončeného poistenia - že či vôbec stačí?? a kedy PTP? (a dátumy treba - ako veronika už napísala)
    Consultix dakujem za pomoc co sa tyka konkretnych hodnot, tak nerad pustam klientske veci do eteru, tak som si dolil napisat ti spravu. hadam som neprekrocil hranicu
    karka Nesmie byt počas 90 dní PN? no ja som bola a vyplácalo sa mi materské vypočítané z tých 90 dní....
    veronikasad Na tie presne dátumy som sa pýtala z toho dôvodu, že pre vznik nároku na materské z dvoch poistení potrebuje 270 dní nem.poistenia z každého poistenia. Zapocitava sa aj predchádzajuce ukoncene poistenie. Čiže ak súčasne poistenie neukončí, nárok jej podľa mňa nevznikne. Predpokladám že si počítal kal.dni, nie pracovne
    Katy a R veronika má pravdu - keď to druhé zamestnanie ešte len bude - tak aj po prirátaní toho vlaňajšieho zamestnania (bolo kratšie, ako som predpokladala) to nevyzerá na to- žeby tam bolo dosť dní (večer sa mi nechcelo počítať) . Preto treba tie presné dátumy (aby sme neteoretizovali)
    Consultix Veronika, Katy, dakujem za ochotu Takze riesenim je, aby zmenila zamestnavatela, teda aby co najskor sa zamestnala u noveho zamestnavatela s vyssou HM a nasledne ukoncila TPP u existujuceho zamestnavatela. V tomto pripade bude mat 270 dni poistenia (a ked z 3 roznych poistnych vztahov) a len jedneho zamestnavatela, u ktoreho ziska aspon 90 dni NP, takze pri urceni DVZ sa bude prihliadat len na prijem u noveho zamestnavatela. Zhrnul som to spravne?
      zbaliť

    Subeh TPP (alebo zmena zamestnavatela) a narok na materske

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.