Zavrieť

Porady

Založenie SROčky dvoma SROčkami

Ahojte,
mám klienta - SROčku "ALFA", ktorý chce s inou SROčkou "BETA" založiť spoločnú SROčku "OMEGA".
Jedná sa o dlhodobý spoločný projekt, pričom druhá spoločnosť sa chce chrániť, aby rovnako zodpovedne pristupovali k prípadným reklamáciam a preto podmienila jedine takúto možnosť spolupráce.
Mňa by zaujímalo, či už máte v tomto prax a aký dopad bude mať účtovníctvo spoločnej SROčky OMEGA na jednotlivé SROčky ALFA a BETA ...
Obratové rámce nespĺňajú povinnosť konsolidovanej účtovnej závierky, takže dedukujem, že pôjde len o prepojené účt.jednotky.
Každá spoločnosť si za svoje práce vystaví faktúru voči spoločnej SROčke (samozrejme doplníme transferovú smernicu).
Z hľadiska spoločnosti ALFA ma bude zaujímať zloženie a splatenie základného imania voči spoločnej SRO, zápisnice z valných zhromaždení a zúčtovanie rozdeleného zisku spoločnej SRO?? Bude mať spoločná SRO aj iný vplyv na účtovníctvo ALFY a BETY?
Vopred ďakujem za všetky rady a postrehy.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    podiel na ZI tretej sro bude evidovaný na 061.
    zápis 061/367
    každá sro má vlastné účtovníctvo.
    zisk sa bude deliť na základe VZ spoločnosti ALFA a BETA (v zastúpení konateľov)
    Podiely sa zaúčtujú klasicky akurát miesto účtu 364 sa použije 361.
    Výhodou je, že netreba riešiť odvody do ZP, čiže len 431/361.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    alderonka Ďakujem za potvrdenie.
    Mila123 Keja, všetko čo si písala je svätá pravda......ale je už návrh na zmenu zákona o dani z príjmov (súčasť št. rozpočtu) a v ňom je jedná navrhovaná veľká zmena .....
    k 01 01 2017 vláda navrhuje zrušiť povinnosť prispievať do ZP z vyplatených dividend.....(som si povedala, konečne....)
    ale vláda aj navrhuje zrážkovú daň na takto čerpané podiely na zisku.....daň má byť vo výške 15 %....plošne, bez výnimky.....
    KEJKA v poriadku
    a/ ešte to nie je schválené
    b/ zatiaľ platí, čo som napísala.
      zbaliť

    Consultix je offline (nepripojený) Consultix

    Consultix
    Viem, ze moj prispevok nebude uplne k veci, kedze KEJKA uz zodpovedala otazku, ale nedovolim si nenapisat zakladne pravidlo pri zakladani sro: Pocet spolocnikov ma byt neparny, ale traja su uz vela...
    Chcel som tym povedat hlavne to, ze podiel hlasov 50:50 je najhorsia mozna alternativa, takze v prvom rade by som sa vyvaroval tejto alternative, nakolko v pripade sporu sa takato spolocnost zablokuje a nepohnete s nicim bez druhej strany. Ak Vas partner trva na tom, aby to bola spolocna firma, tak ich dotlacte do minority, aby ste mali chranenu svoju investciu do buducnosti v tom zmysle, ze Vam spolocnik nebude mat zmarit akekolvek rozhodnutie, napr. rozdelenie zisku.

    Založenie SROčky dvoma SROčkami

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.