Zavrieť

Porady

Môžem dostať príspevok za sústavnú starostlivosť o rodinných príslušníkov?

Som SZČO. Mám dve mentálne aj telesne postihnuté sestry. Poberajú dôchodok, sú ZŤP. Po smrti mojej matky som bol súdom určený za ich opatrovníka. V pracovných dňoch od 7,00 do 15,00 je pri nich opatrovateľka, ale zvyšný čas sa o nich osobne starám - v pracovné dni popoludní až do rána, aj celý víkend. Môžem za túto moju službu dostať nejaký príspevok? Za akých podmienok.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    keby si sa ty o ne celodenne staral - tak si môžeš vybaviť príspevoka za opatrovanie cez UPSVaR .. ( zák 447/2008 - posudok UPSVaR) len aby si nemal veľké oči, nie je to veľa, dokonca môže výjsť aj nula pri dobrom dôchodku ŤZP.
    Alebo by si ich mohol opatrovať cez obec - ako zamestnanec obce (zák 448/2008, tiež posudok a podmienky). Ale takúto opatrovateľku vlastne máte.
    viem, že je to náročné, ale je to tvoja rodina.
    potom ešte ďalšia možnosť - umiestniť ich do DSSky (vybavuje sa cez obec, zák 448/2008, tiež posudok )
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    vivitmiki Ďakujem za dobrú radu. Skúsim prvú možnosť.
    Katy a R ak prevezmeš starostlivosť ty, ak by UPSVaR priznal aj príspevok za opatrovanie - tak potom už nebude obec poskytovať opatrovateľku . vlastne ty budeš celodenne opatrovať - jedine môžeš využiť odľahčovaciu službu (neviem, či je to presný termín) . - krátkodobo ich umiestniť v zariadení, alebo opatrovateľku domov. (ale to je - akože na nejakú dovolenku - pár dní )
    vivitmiki aha, čiže rozhodujúce je to slovko "celodennú", ak to robím len "ne-celodenne" a len cez víkend, tak to už nemám šance od UPSVaR dostať nejaký príspevok?
    Katy a R tak ... staráš sa o svoju rodinu
    vicktor Nie som odbornik, ale pred 2 rokmi som sa informoval na prispevok za opatrovanie matky. Mohol by som, ale som pracujuci, tak by sme napisali nasu nevestu, uradnicka s tym suhlasila, ale ked som zratal vysku prispevku, vysla mi nula - vraj ma taky vysoky dochodok, ze si ma opatrovatelku platit sama.
    Matka pred 10 rokmi opatrovala invalidneho manzela a nejaky prispevok dostavala.
    vivitmiki Ďakujem! Moje sestry majú po 300€ dôchodok. Z mesta mi odpísali, že mesto príspevky neposkytuje. Musím sa teda ešte opýtať na UPSVaR.
    Katy a R čo sa toho ich príjmu týka - niečo by ti vyšlo - ale najskôr si pozri ten zákon - aké sú podmienky - až potom sa choď pýtať na UPSVaR. posudok je rozhodujúci.
    samozrejme, že mesto neposkytuje. so ti písala - že keby ťa zamestnali ako opatrovateľa - mal by si plat. (namiesto terajšej opatrovateľky)
    vivitmiki Ďakujem, stiahol som si ho, poštudujem, ozvem sa, ako to dopadlo...
      zbaliť

    Môžem dostať príspevok za sústavnú starostlivosť o rodinných príslušníkov?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.