Zavrieť

Porady

nákup auta ako neplatca DPH a predaj auta už platca DPH

Firma kúpila v roku 2010 osobné motorové vozidlo, kedy ešte nebola platiteľ DPH. Takže odpočet na toto auto si neuplatnila. Neuplatnila si ho ani pri registrácii za platiteľa DPH v roku 2011. Kupovala ho v hotovosti nie na leasing. Teraz ho chce predať. Má predať bez DPH alebo musí odviesť pri predaji DPH?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Druhá možnosť je správna.
    14 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ekofin Ďakujem veľmi pekne. Chcem sa len utvrdiť, že je to na základe toho, že pri registrácii si mali uplatniť odpočet z majetku nakúpeného pred registráciou, samozrejme pomernou časťou a aj keď to neurobili, pri predaji DPH musia odviesť?
    Tweety nemusel si uplatniť pri registrácii, to nie je povinnosť, predať ho musí s dph, pretože je jej platiteľom
    ekofin Ďakujem, a keď napr. firma kúpila auto v roku 2009, kedy nebola možnosť odpočítania DPH, a teraz ho chcú predať, musia uplatniť DPH?
    martinez ano, musia... predaj by bol od DPH oslobodeny iba v pripadoch, ktore su popisane v §42.... a to nie je Vasa situacia.
    ekofin a čo prechodné ustanovenia § 85i, ods. 2. Nevzťahuje sa to na ten prípad, keď nebola možnosť odpočítania DPH?
    Tweety a prečo nebola možnosť odpočítania v 2009?
    babi2 Prechodné ustanovenie §85i, sa vzťahuje na toho, kto bol v tom čase plátcom DPH, ale nemohol si DPH odpočítať.
    Majka, platilo do 31.12.2009
    §49 (7) Platiteľ nemôže odpočítať daň pri

    a) kúpe a nájme osobného automobilu; osobným automobilom sa na účely tohto zákona rozumie motorové vozidlo registrované v kategórii M1, 25)
    Tweety áno, len ten rok sa mi nepozdával, ale samozrejme to prechodné platí
    ekofin čiže z toho mi vyplýva odpoveď na tú moju druhú otázku, že keď firma kúpila osobný automobil v roku 2009, bola platiteľom DPH a do 31.12.2009 platilo to, čo píše babi2, ak ho chce teraz predať, musí uplatniť DPH.
    Na tú moju pôvodnú otázku keď nakúpila firma ako neplatca DPH osobný automobil v roku 2010 a neuplatnila si odpočet ani pri prvej registrácii za platiteľa DPH v roku 2011, musí pri predaji auta uplatniť DPH. Pochopila som to dobre?
    Tweety nie celkom, ak MV obstaral v r. 2009 bez možnosti odpočtu dph,pri predaji sa použije prechodné ustanovenie, a predá ho bez dph. A na ten r. 2010 už správnu odpoveď máš.
    babi2 § 85i
    Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. januára 2010

    (2) Dodanie osobného automobilu registrovaného v kategórii M1 je oslobodené od dane, ak pri jeho nadobudnutí bolo vylúčené odpočítanie dane podľa § 49 ods. 7 písm. a) v znení účinnom do 31. decembra 2009.
    ekofin Ďakujem veľmi pekne, jasné, že tá odpoveď na ten rok 2009 je, že sa použije to prechodné ustanovenie a predá ho bez DPH. Myslela som to tak, ale už som celá domotaná, pretože stále myslím na ten nákup v roku 2010, kedy bola firma neplatca a registráciu v roku 2011, kedy si odpočet neuplatnila a teraz ho chce predať. Takže ho musí predať s DPH. Teraz je to správne?
    Tweety Je. aLe v komente o 15, 03 píšeš, že mv z 2009 predá s dph, a to teda nie je správne. R. 2010 s dph ale to už máš zodpovedané včera o 22,24.
    ekofin áno, súhlasím, že ten koment o 15:03 nie je správny. Práve to som priznala v komente o 15:54. Ešte raz vrelá vďaka aj za trpezlivosť so mnou. Pomohlo mi to.
      zbaliť

    nákup auta ako neplatca DPH a predaj auta už platca DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.