Zavrieť

Porady

Refakturácia poplatku od nemeckého právnika za výkazy od nemeckého súdu z pohľadu dph.

Náš nemecký právnik dal spraviť kópie účtovných výkazov (súvaha, výkaz ZaS) nášho nemeckého dlžníka na súde v Nemecku. Právnikovi v Nemecku poslal súd za to list, že má za to zaplatiť cca 50eur. Nám to ide právnik z Nemecka (platca DPH) refakturovať. Naša firma je tiež platcom DPH. Je potrebné toto samozdaniť, alebo nie? Alebo možno sa domnievať, že by mohlo ísť aj o prechodnú položku podľa par. 22 ods. 3 zákona o DPH a v tom prípade nebudeme samozdaňovať? Podľa čoho to posúdiť či ide alebo nejde o prechodnú položku?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KloferHladny je offline (nepripojený) KloferHladny

    KloferHladny
    Ide o dodanie služby nemeckou právnickou firmou slovenskému platcovi DPH. Miesto dodania služby bude SR. Podľa § 69 odst. 3 ste osobou povinnou platiť daň
    T.z.: "samozdanenie"
    Čo ten právnik v Nemecku platil a koľko mu za to má platiť SR firma je vec obchodnej dohody.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    harmonika čiže tie prechodné položky mám úplne vypustiť z hlavy?
    KloferHladny "Prechodné položky" sa týkajú Nemcov. Tebe nemecká firma dodala službu za protihodnotu. Akoby ekvivalent služby definovanej v §9 odst 4 nášho Zákona o DPH
    harmonika Ak tomu dobre rozumiem, tak prechodná položka môže byť iba vrámci jednej krajiny? Napríklad v Nemecku iba medzi Nemcami, a na Slovensku iba medzi Slovákmi? Ďakujem za vysvetlenie.
    harmonika prosím, viete mi to potvrdiť, či tomu správne rozumiem?
    KloferHladny Ide o to, či Ti nemci dodali službu a ak áno, či pri nej vzniká povinnosť DPH. Ak ide o poplatok nemeckému štátu (o aký poplatok ide, to musí byť zrejmé z faktúry), potom to nie je služba. Advokát môže mať zmluvu o zastupovaní postavenú tak, že poplatky znáša on, potom Ti má fakturovať službu, alebo poplatky znášaš Ty (firma) a v tom prípade je poplatok u nemeckého advokáta "prechodnou položkou" a u Teba poplatkom. Poplatok do prenosu DPH nevystupuje.
    harmonika On faktúru, ktorú dáva nám, tak napíše že nákladová faktúra č. 201600X s textom Dovoľujem si za moju činnosť vyúčtovať: Časové obdobie služieb júl 2016 : ( a tu rozpíše poplatky napríklad procesný poplatok, náklady na poštovné, náklady súdneho vykonávateľa, informácie z obchodného registra a podobne. Zmluvu žiadnu s nim nemáme uzatvorenú, bolo podpísané iba splnomocnenie na zastupovanie na súde. Tak to možno považovať za dodávanie služieb? Už mám z toho chaoz... nakoľko aj teraz vyžiadal tie výkazy od nemeckého súdu tak ako píšem v otázke, ktoré nám refakturuje takýmto štýlom...ehm...
    Soňa K Keď vám faktúruje za činnosť, tak vám faktúruje poskytnutie služieb, poplatky platené na súde sú súčasťou jeho ceny za službu. V tom prípade by som samozdanila celú sumu faktúry.
    harmonika dobre ďakujem
      zbaliť

    Refakturácia poplatku od nemeckého právnika za výkazy od nemeckého súdu z pohľadu dph.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.