Zavrieť

Porady

Česká firma s organizačnou zložkou v SK a DPH

Česká firma má vytvorenú organizačnú zložku na Slovensku a je zaregistrovaná ako platiteľ DPH podľa paragrafu 4. Má tu predajne, sklady.
Má faktúru vystaviť s prenesením daňovej povinnosti podľa paragrafu 69 ods.2 alebo vystavuje faktúry s DPH a odberateľ si môže DPH uplatniť podľa zákona o DPH?

Tak som hľadala ďalej, pretože tá firma stále tvrdí, že ak je registrovaná podľa paragrafu 4, tak fakturujú s DPH a našla som toto:

zakúpili sme tlačiareň od českého dodávateľa, ktorý má na Slovensku pridelené IČ DPH. (40.....) Vystavil nám faktúru aj so slovenskou DPH. Ako mám v tomto prípade postupovať?
Mám to zobrať ako bežnú slovenskú faktúru a môžem si DPH uplatniť v súlade so zákonom o DPH, alebo musím požiadať dodávateľa o opravu faktúry a samozdaniť ?

Ak vám tovar dodáva platiteľ registrovaný podľa § 4 v tuzemsku, potom uplatní k cene tovaru daň ( § 69 ods. 1). Samozdanenie tovaru sa uskutočňuje pri nadobudnutí tovaru podľa § 11 (v tomto prípade je fyzický pohyb tovaru z iného členského štátu do tuzemska) alebo pri prenesení daňovej povinnosti od zahraničnej osoby podľa § 69 ods. 2 (v tomto prípade je fyzický pohyb tovaru v rámci tuzemska - napríklad zo skladu v tuzemsku).
Naposledy upravil JAJA11 : 19.08.16 at 10:02
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    martinez je offline (nepripojený) martinez

    martinez
    kedze organizacna zlozka nema pravnu subjektivitu (napriek tomu, ze je zapisana v ORSR), predstavujete zahranicnu osobu, ktora dodava tovar na uzemi SR, fakturujete podla §69,2 s prenesenim danovej povinnosti, ak tovar dodavate zdanitelnej osobe...
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    JAJA11 lenže táto firma tvrdí opak a na moju žiadosť, aby mi vystavila faktúru bez DPH mi tvrdí, že keďže sú registrovaný podľa paragrafu 4, tak faktúrujú s DPH.
    Lenže v tomto prípade potom ako mám postupovať, DPH si z nej uplatniť nemôžem, ale môžem si spraviť samozdanenie, aj keď na faktúre nie je údaj o povinnosti prenosu?
    tak som doplnila otázku a podľa toho čo som našla, faktúrujú v to v tomto prípade správne aj s DPH:
    martinez ano maju pravdu, preveroval som to, prenesenie danovej povinnosti podla §69,2 by bolo v pripade, ak by tato zahranicna osoba dodavla tovar "v tuzemsku" a nebola by registrovana pre DPH na uzemi SR, alebo ak by bola registrovana podla §5. Ak su registrovani podla §4 a teda su platitelia DPH, fakturu so slovenskou DPH a vy za splnenia podmienok v §49 a §51 mate narok na jej odpocitanie... ospravedlnujem sa za nespravnu odpoved vyssie..
    JAJA11 Ďakujem :-)
      zbaliť

    Česká firma s organizačnou zložkou v SK a DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.