Zavrieť

Porady

zahraničie, práca a poistenie

Ak mám v Rakúsku nahlásený prechodný pobyt a začnem tam pracovať tak, zamestnávateľ za mňa bude platiť poistenie, takže sa mám odhlásiť z povinného platenia zdravotného poistenia na Slovensku? Alebo ide o dve rozdielne poistenia? Čo mám robiť?
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zanetth je offline (nepripojený) zanetth

    zanetth
    Ísť do zdravotnej poisťovne aj s pracovnou zmluvou a oznámiť, že pracuješ/budeš pracovať v zahraničí, k príslušnému dátumu Ťa odhlásia zo ZP tu na SK.

    pepina19 je offline (nepripojený) pepina19

    pepina19
    musíš ísť aj na sociálnu poisťovňu tiež s pracovnou zmluvou ak je v nemčine tak si ju daj preložiť do slovenčiny, ak nemáš pretože v rakúsku im to nevyplýva zo zákona nech ti dá zamestnávateľ len potvrdenie že si tam zamestnaný od kedy a v akej profesii a oni ti na základe toho vystavia formulár musia ťa evidovať aj tam.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    arizona To mas overene info? Ja som sa s tym este nestretla, ze by bola povinnost ist sa odhlasovat aj na SP. A este aj s prelozenou zmluvou???
    zk24 My sme odhlasovali zo SP ked sme mali zamestnanca, ktorý mal zamestnanie aj v rakusku aj v slovensku súčasne, a kedze poistený mas byť len v jednej krajine EU, tak sme do SP predložili A1 formulár a my ako slovesnký zamestnávateľ sme sa museli prihlasiť do rakuskych poistovní, nejake WGKK a podľa rakuskych zakonov platiť odvody zo slovenskej mzdy do rakuskej poisťovne.

    Ale ak nejde o subeh poisteni v AT aj SK, tak nevidim dôvod prečo sa musi odhlasovať, kedze pravdepodobne prihlaseny ani nebol, ak si platil sam ZP trebars iba.
    arizona Ked pracuje,ci podnika v oboch krajinach,to je nieco ine. Ale ak nie, tak netreba. Asi by mal ging29 doplnit informacie,aby sme vedeli presnejsie
    pepina19 áno, známy bol SZČO na Slovensku prerušil živnosť a odišiel do Rakúska a sociálka na Slovensku to takto od neho žiadala.
      zbaliť

    zk24 je offline (nepripojený) zk24

    zk24
    Podľa mna k odhláseniu zo ZP potrebuješ formulár A1 vystavený rakuskou sociálkou. Nebude stačiť len pracovná zmluva od zamestnávateľa. My sme museli predkladať A1.


    Mimo témy: To bol ešte taký slušný for, lebo u nas ešte stale poznali len formular E101 a nechceli nam A1 uznať, aj ked v EU legislatíve bol už A1 spomínaný. Tak som im nadiktovala tel.číslo na rakusku sociálku, nech si to vydiskutuju. Ked pani videla rakuske telefónne číslo, zrazu jej A1 stačil

    zahraničie, práca a poistenie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.